[link]
2013. dec. 4. 13:47
 1/2 anonim ***** válasza:

9*3^x/9+6*3^x/3+5*3^x=2*3*3^x+18

3^x+2*3^x+5*3^x-6*3^x=18

3^x(1+2+5-6)=18

3^x*2=18

3^x=9

x=2

2013. dec. 4. 20:37
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha megtalálod az összefüggéseket,akkor már nem lesz vészes.


Észre kell venni,hogy 9*3^x-2=3^2*3^x-2


Tudjuk,hogy ha egy számot szorzunk önmagával,az a kitevőben összeadást fog jelenteni.Azaz 3^2+x-2=3^x


Ugyanígy 6*3^x-1=2*3*3^x-1=2*3^x


A jobb oldalon annyi csalafintaság van benne,hogy ki kell hozni a kitevőből egy hármast:2*3^x+1=2*3*3^x


18-az is át kell írni,meg kell keresni,hogy hogy lehetne a 18-at 3-as alapú hatványalakban kifejezni.Pl:2*9=2*3^2.


Végülis ezt kaptuk: 3^x+2*3^x+5*3^x=6*3^x+3^2


8*3^x=6*3^x+3^2=>2*3^x=3^2


Ha itt elosztunk 3^2-el,akkor 2*3^x/3^2=1-et kapunk,és ha ugyanolyan számokat osztunk egymással,akkor a hatvány a két szám közt kivonódik.


2*3^x-2=1,azaz 3^x-2=1


az 1-et átírjuk 3^0-ba,mivel minden szám 0. hatványa 1


Most elhagyhatjuk az alapokat,mivel minden kitevő ugyanazon az alapon van. x-2=0 =>x=2


Ellenőrzés:9*3^2-2 +6*3^2-1 + 5*3^2=2*3^2+1 +18


9*1+ 6*3^1 +5*3^2=2*3^3 +18


9+18+45= 54+18


Mindkettő megegyezik 72-vel,tehát x megoldása tényleg 2.Remélem segítettem

2013. dec. 8. 15:48