Fizikából kéne segítség a leckében.Holnap dogát írunk belőle és nem értem az egészet, a leckét sem tudom megcsinálni.:S A feledat a következő: Ki kell számítani a hiányzó adatokat: az ábrán egy párhuzamos kapcsolás látható.egy ampermérővel, ami alá az van írva higy I=? a zsebtelep alá az van írva hogy U=120 V a voltmérőknél az egyik alá az van írva hogy U1=?, a másik alá az hogy U2=80V , még ezek vannak: R1=?, R2=40 ohm. a másik feladat: az ábrán ismát egy párhuzamos kapcsolás látható. 3 ampermérővel. az egyik alá az van írva, hogy I1=?, mellé hogy R1=6 ohm, a másik amperméső alá az hogy I2=?, mellé az, hogy R2=4 ohm, még az van, hogy I=?, Re=?, és a zsebtelep alatt az, hogy U=18. Kérem, hogy levezetéssel írd le, mert holnap dolgozatot írok belőle, és érteni szeretném. Kérlek segíts, fontos lenne, előre is köszönöm.2009. nov. 22. 12:14
1/1 anonim válasza:
Az elsőnél az ellenállások biztos h párhuzamosan vannak, sorosan nincs semmi bekötve a zsebteleppel? Mert párhuzamos kapcsolásnál a feszültség ugyanaz, úgyhogy egy ilyen elrendezésnél ( mint ez: [link] ) mindkét ellenálláson eső feszültségnek ugyanakkorának kéne lennie, mint a zsebtelepé. Azt tudom még esetleg elképzelni, hogy az ampermérő nem ideális, ez esetben van ellenállása, a rajta eső feszültség pedig U3=U-U2, egyébként olyan mint a második.
A másodiknál felírhatod az eredő ellenállást, ami párhuzamos kapcsolásnál így néz ki:
1/R = 1/R1 + 1/R2,
, és így kiszámíthatod az áramokat, feszültségeket:
I=U/R
U1=U2=U
I1=U/R1
I2=U/R2