Valaki segít kémiából? Hány gramm cukrot oldjunk fel 1 dm3 vízben, hogy 60°C-on telített oldatot kapjunk? A cukor oldhatósága ezen a hőfokon 320 g/dm3, az oldat sűrűsége 1,205 g/ cm3.


2013. dec. 1. 16:46
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az oldhatóságot kétféleképpen lehet megadni: gramm oldott anyag / dm3 oldószer vagy gramm oldott anyag / dm3 oldat. Te nem adtad meg, hogy az a 320 g cukor 1 dm3 vízben oldódik-e vagy 1 dm3 cukoroldatban van 320 gramm. Mert nem mindegy.


Ha az oldhatóság: 320 g /dm3 víz, akkor a megoldás egyszerűen 320 gramm, mert épp 1 dm3 vizünk van. Ez esetben a sűrűség csak átb...ásnak van megadva.


Ha az oldhatóságot 320g/dm3 oldatként értelmezzük, akkor már kell a sűrűség. Tekintsünk 1 dm3 oldatot. Ebben az oldott anyag 320 gramm, de ezúttal nem 1 dm3 vízben oldottuk fel ezt, hanem annyi vízben, hogy a végén pont 1 dm3 cukoroldat jöjjön ki. Hogy ez mennyi? Ezt fogjuk kiszámolni. 1 dm3 ilyen cukoroldat tömege a sűrűség alapján 1205 gramm, és tudjuk, hogy ebből 320 a cukor, tehát a maradék, azaz 1205-320=885 gramm az a víz. És mivel a víz sűrűsége 1g/cm3, ezért ez a szám egyben a víz térfogata is cm3-ben, amit ha átváltunk dm3-re akkor a megoldás: 0,885 dm3. Ennyi vízben kell feloldani 320 gramm cukrot. De tőlünk azt kérdezték hogy 1 dm3 vízben mennyit oldjunk fel. Ezt egyenes aránnyal számíthatjuk:


320 gramm cukor ---> 0,885dm3 vízben

x gramm cukor ---> 1 dm3 vízben


Erre kijön hogy x=361,6 gramm. Ennyi cukrot kell feloldani tehát 1 dm3 vízben hogy telített oldatot kapjak.

2013. dec. 1. 17:06
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Szia! Nem csodálom, hogy nem érted, mert a feladat maga is hiányosan fogalmaz. Ugyanis meg kéne mondania a feladatnak, hogy az oldhatóság az 320 g/dm^3 OLDAT-ben, vagy VÍZ-ben. Mert totál nem mind1. De azért gondolom, hogy OLDAT-ra vonatkozik ez a 320 g/dm^3, mert ha vízre vonatkozna, akkor az egész feladat túl egyszerű lenne, hiszen akkor a megolád is maga ez a 320 lenne, csak g mértékegységgel. És akkor a sűrűség adatra se lenne szükség. Szóval szerintem ezt a 320 g/dm^3-t úgy kell értelmezni, hogy 1 dm^3 OLDAT 320 g cukrot tartalmazhat maximum (60°C-on). Ebben az esetben, ki kell számolni az oldat tömegét a sűrűségből és a térfogatból: m=rhó*V=1,205 g/cm^3 * 1000 cm^3 = 1205 g. Ugye az 1 dm^3-t átváltottam 1000 cm^3-be -mert a sűrűség mértékegységének a nevezőjében is cm^3 van-, és úgy szoroztam meg a sűrűséget a térfogattal. Vagyis annyit tudunk, hogy az 1205 g-ból 320 g a cukor, és akkor a maradék a víz, vagyis 1205g-320g=885g. Vagyis mostmár tudjuk, hogy 885 g VÍZBEN van feloldva 320g cukor. De nekünk 1000 g vizünk van (ezt illik tudni, mert illik tudni, hogy a víz sűrűsége 1 g/cm^3=1 kg/dm^3=1000 g/dm^3), és akkor ha 885 g víz tartalmaz 320 g-ot, akkor az 1000 g annyiszor többet, amennyiszer az 1000 nagyobb a 885-nél. Vagyis az egyenes arányosságot kell alkalmazni: 1000/885=1,13, vagyis ennyiszer több cukrot tartalmaz az 1 dm^3, mint a 885g, vagyis 1,13*320g=361,58g cukrot kell feloldanunk 1 dm^3 vízben ahhoz, hogy telített oldatot kapjunk 60°C-on. Remélem érthető voltam, kérlek jelezz vissza ha nem, ha pedig igen, lécci pontozz fel!
2013. dec. 1. 17:07
 3/5 anonim ***** válasza:
#2: félelmetes mennyire ugyanúgy fogalmaztunk ;)
2013. dec. 1. 17:12
 4/5 anonim ***** válasza:
Jah! :)
2013. dec. 1. 21:13
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget mindkettőtöknek! :)
2013. dec. 1. 21:25