egy alumíniumból ès szènből álló keverék 1 móljának tömege 20 gramm. Hány db Al- Atomot, illetve C- Atomot tartalmaz a keverék?
2013. nov. 28. 20:16
 1/2 anonim ***** válasza:
A feladathoz használandó képletek: n=m/M és N=n*NA, ahol n az anyagmennyiség (mól), m a tömeg (gramm), M a moláris tömeg (g/mol), N a részecskeszám ("darab"), NA az avogadro-szám vagyis a 6*10^23 1/mol. Az alumínium moláris tömege 27 g/mol. A széné 12 g/mol. Ennek a kettőnek a súlyozott átlaga a 20. Vagyis úgy kell gondolkodni, hogy 1 mól keverékben van x mol alumínium, és (1-X) mol szén, és akkor a következő egyenletet kell felírni: X*27+(1-X)*12=20 vagyis 27X+12-12X=20 vagyis 15X+12=20, tehát 15X=8 és akkor X=8/15=0,533 mol alumínium van benne, és (1-X)=15/15-8/15=7/15=0,467 mol szén. A részecskeszámot meg ugye úgy kapod meg az anyagmennyiségekből, hogy beszorzod az Avogadro-számmal, vagyis a 6*10^23-onnal, és akkor alumínium atomból 0,467*6*10^23 darab, vagyis 3,2*10^23 darab van a keverékben, a szénatomokból pedig van 2,8*10^23 darab van a keverékben. Remélem érhető voltam, ha igen, légyszi pontozz fel.
2013. nov. 28. 23:10
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi szèpen :D
2013. nov. 29. 06:14