Mi a megoldás? Hogyan tudnám megérteni könnyebben?


Ez az öt feladat van és segítséget szeretnék kérni hozzá, megoldás mellé egy kis magyarázatot ha lehetne... nem értek semmit... Köszönöm a válaszolóknak...



Matematika

1. Egy 32 fős osztályból öttagú küldöttséget választanak a diákparlamentbe.

Hányféleképpen választható ki az 5 küldött?

2. Határozzuk meg a két vektor hajlásszögét: a (3;1) és b (2;-1)?

Mennyi lenne a következő művelet eredménye 2a+b?

3. Oldja meg a következő egyenleteket:

a) 4 − 7 ⋅ 2 − 8 = 0

x x

b) lg(x − 2)+ lg(x + 3)= lg 24

c) 2 sin 3sin 1 0

2

⋅ x − x + =

4. Egy egyenesre illeszkednek-e az A(7;6), B(3;-4), C(1;-9) pontok?

5. Számítsuk ki az ( 3) ( 4) 16 2 2

x + + y − =

és az ( 4) ( 2) 25 2 2

x − + y − =

egyenletű körök

metszéspontjainak koordinátáit.



2013. nov. 26. 18:12
 1/8 anonim ***** válasza:

4/

A(7;6), B(3;-4), C(1;-9)

AB(-4; -10)

BC(-2; -5)


Igen. BC = 2* AB


(Ezek vektorok.)


A koordináták ugyanannyiszorosai egymásnak. AB első koordinátája 2-szerese a BC első koordinátájának. Ugyanígy a második koordináták is.

2013. nov. 26. 18:26
 2/8 anonim ***** válasza:

1/

32-ből kiválasztunk 5-öt.

A sorrend nem számít.

Ismétlődés nincs.


32 alatt az 5 = 201376

2013. nov. 26. 18:28
 3/8 A kérdező kommentje:
A 4-es feladat okés, de az 1-es még mindig nem értem... :( A többit sem :( Köszönöm, ha valakinek a többire még ötlete... meg köszönném
2013. nov. 26. 18:37
 4/8 anonim ***** válasza:

A második feladat:

[link]

Ha nem világos, itt a magyarázat:

http://www.youtube.com/watch?v=qsR2pj-A3VM

2013. nov. 26. 19:21
 5/8 anonim ***** válasza:

Az 1/ feladathoz.


Tegyük fel, hogy csak 5 tanuló van összesen: A, B, C, D, E, és csak 3 küldöttet választunk ki. Ezek a kiválasztottak egyforma szerepet játszanak, legalábbis a szövegben nincs szó arról, hogy lenne köztük egy vezető, egy helyettes, egy szóvivő, stb.


Az első küldöttet 5 közül választhatjuk: A vagy B vagy C vagy D vagy E lehet. 5 lehetőség.


A második küldöttet 4 közül választhatjuk, mert az előzőleg kiválasztottat már nem választhatjuk ki újra. Pl. ha az előbb a B tanulót választottuk ki, akkor már csak A vagy C vagy D vagy E választható ki. 4 lehetőség.

Az előbb bármelyik 5-öt kiválaszthattuk, tehát ez a 4 lehetőség 5-ször fordulhat elő (A-nál, B-nél, C-nél, D-nél és E-nél is), az első kettőt tehát 5*4 = 20 féleképpen választhatjuk ki. Másképpen, ez a négylehetőség 5-ször fordulhat elő.


A harmadikat csak a maradék 3-ból, mert kettőt már kiválasztottunk: 3 eset. Pl. ha a B-t és a C-t választottuk ki az előző kétszer, akkor mostanra már csak az A vagy D vagy E lehet.

Ez a 3 lehetőség azonban 20-szor fordulhat elő, így a hármat együtt 3*20 = 60 féleképpen választhatnánk ki.


DE!


Tegyük fel, hogy először a B-t, utána a C-t és végül az E-t választottuk ki. BCE

Egy másik esetben pedig először az B-t, utána az E-t és végül a C-t. BEC


Ez a két kiválasztott hármas ugyanaz, és 6 ilyen van: BCE, BEC, CBE, CEB, EBC, ECB. Ez mind ugyanaz. Az előbb kapott 60-at osztani kell 6-tal, mert csak minden 6. különböző.


Ez a 6 nem más, mint három faktoriális, azaz 3! = 1*2*3.


Folytatás köv.

2013. nov. 26. 21:07
 6/8 anonim ***** válasza:

Az előbb nem írtam oda a végeredményt a leegyszerűsített példához: 60:6 = 10, ami 5*4*3:6-ként jön ki.


3! = 3*2*1 = 6 volt, ugyanígy 5! = 5*4*3*2*1 = 120.


Az eredeti feladat mostmár gyerekjáték. 32-ből kiválasztunk 5-öt. 32*31*30*29*28:(5!) = 201376.


Azonban erre van egy külön képlet a kombinatorikában. 32 alatt az 5, ami 32!/((32-5)!*5!).


A zsebszámológépen az nCr billentyű.

2013. nov. 26. 21:22
 7/8 anonim ***** válasza:
A 3/a, 3/c és 5. feladatok számomra kínai nyelven íródtak.
2013. nov. 26. 21:55
 8/8 anonim ***** válasza:

3/b

lg(x − 2)+ lg(x + 3)= lg 24

Kikötés: x > 2 és x > -3, azaz x > 2


lg((x-2)(x+3)) = lg 24


lg(x²+3x-2x-6) = lg 24


x² + 3x - 2x - 6 = 24


x² + x - 6 = 24


x² + x - 30 = 0


x1 = (-1-11)/2 = -6 nem megoldás, kisebb 2-nél.


x2 = (-1+11)/2 = 5


Ell.:

lg(5-2) + lg(5+3) = lg 3 + lg 8 = lg (3*8) = lg 24


Megoldás: x = 5

2013. nov. 26. 22:17