Egy üres kerti medencét az első csapon 40, a második csapon 60 perc alatt lehet feltölteni. Ha mind2 csapot kinyitjuk hány óra alatt megy tele vízzel?


2013. nov. 24. 18:14
 1/5 doracell ***** válasza:

Az ilyeneknél mindig nézd meg, hogy mi történik egységnyi idő alatt. Jelen esetben ez lehet pl. 1 perc.

Az elsőm 1 perc alatt befolyik 1/40 medencényi víz, a másikon 1/60, tehát a kettőn együtt

1/40+1/60=(3+2)/120

Azaz 120/5=24 perc alatt telik meg a két csapból együtt.

2013. nov. 24. 18:52
 2/5 anonim ***** válasza:
Az eredmény kevesebb lesz 40 percnél is, ez nyilvánvaló, mert a másik csap is nyitva lesz. Tekintsük a végzett munkát 1-nek. A teljesítményt úgy számítjuk ki, hogy a munkát elosztjuk a munkavégzés idejével. Első csap teljesítménye 1/40, míg a másodiké 1/60, felhasználva, hogy a teljesítmények összeadhatók, tehát az egyenleted 1/40+1/60=1/t lesz, amiből t=24 perc lesz.
2013. nov. 24. 18:53
 3/5 anonim ***** válasza:

Az első csap 1 perc alatt a medence 1/40-ét töltené meg, a másik csap az 1/60-át; x perc elteltével az első x/40, a másik x/60 részét tölti meg. Mivel ez a kettő egyszerre lett kinyitva, és x perc elteltével teletöltik az (1) egészet, ezért felírható az egyenlet:


x/40+x/60=1 /*60

1,5x+x=60 /összevonás

2,5x=60 /:2,5

x=24, tehát 24 perc alatt, vagyis 24/60=0,4 óra alatt töltik tele a kádat.

2013. nov. 24. 18:53
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat :), ment a zöld kéz,

rájöttem, hogy rosszul számoltam ki, de a gondolatmenet jó volt, csak elszámoltam magam.

Mégegyszer thx mindenkinek.

2013. nov. 24. 18:57
 5/5 anonim ***** válasza:

Csak egy megjegyzés.


Szinte egyszerre írt megoldást az 1., 2. és a 3. hozzászóló. Midhárman jól gondolkodtak, de érdekesség, hogy különböző megoldási módokkal jutottak helyes megoldáshoz.

2013. nov. 24. 19:09