Szöveges logaritmikus egyenlet?


Valaki pls segítsen ennek a feladatnak a megoldásában:


A 226-os tömegszámú rádium (Ra) radioaktiv, felezési ideje 1600 év. Az eredetileg N0 (nulla) számú atomot tartalmazó rádium "t" év elteltével "N" számú bomlatlan rádiumatomot tartalmaz, ahol "N" kiszámítható N=N0*(1/2)^t/1600adikon összefüggés segítségével.

Mennyi idő alatt bomlik el a rádium atomok 1%-a az eredetileg 2,6*10^21ediken atomot tartalmazó(kb.1gramm) rádiumban?



2013. nov. 23. 13:19
 1/4 anonim ***** válasza:
76%

0,99 = 2^{-t/1600}


lg 0,99 = -t/1600 * lg 2


-t/1600 = (lg 0,99)/(lg 2) = -0,0145


t = 23,2

2013. nov. 23. 13:30
 2/4 anonim ***** válasza:
71%

A feladatban a kiinduló érték N0=2,6*10^21, a bomlatlan atomok számát úgy kapjuk meg, hogy az indulóértékből kivonjuk az elbomlott atomok számát: N=N0-e (e: elbomlott). Az, hogy "Mennyi idő alatt bomlik el a rádium atomok 1%-a..." azt jelenti, hogy N0 1%-a bomlik el, vagyis e=N0*0,01 része, ezért N=N0-0,01N0=0,99N0 bomlatlan lesz. Így már csak a t időt kell kiszámolnunk a fenti képletből; behelyettesítünk:


0,99N0=N0*(1/2)^(t/1600) /osztunk N0-lal (N0 helyére beírhattuk volna a megadott értéket, de egyrészt így kevesebb helyet foglal, másrészt sokkal áttekinthetőbb)

0,99=(1/2)^(t/1600) /definíció szerint

log(1/2)0,99 (1/2 alapú logaritmus 0,99)=t/1600 /*1600

1600*log(1/2)0,99=t


Beütöd a számológépbe, vagy ha nem tudod, akkor áttérhetünk 10 alapú logaritmusra:


log(1/2)0,99=lg0,99/lg(1/2)


Mivel a függvénytáblában 1-től írja a 10-es alapú logaritmust, ezért a logaritmus azonosságokat felhasználva kicsit átvariálhatjuk a számlálót és a nevezőt is:


lg0,99=lg0,99+lg10-1g10=1g(10*0,99)-1=lg9,9-1


A táblázat szerint lg9,9=0,9956, így lg(0,99)=0,9956-1= -0,0044


lg(1/2)=lg(1/2)+lg10-lg10=lg(10*1/2)-1=lg5-1


A táblázat szerint lg5=0,6990, így lg(1/2)=0,699-1=-0,301


A kettő hányadosa: log(1/2)0,99=lg0,99/lg(1/2)=-0,0044/(-0,301)=0,1461794, ebből


t=1600*0,1461794=233,88704, vagyis ~234 évre van szükség az 1%-ának az elbomlásához.

2013. nov. 23. 13:41
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

"A kettő hányadosa: log(1/2)0,99=lg0,99/lg(1/2)=-0,0044/(-0,301)=0,1461794, ebből"


A végeredményből egy 0 lemaradt: 0,01461794, ezért az első hozzászóló végeredménye a helyes.

2013. nov. 23. 13:43
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!!!
2013. nov. 24. 12:02