Egy kis matek. Logaritmikus egyenlet. Segítesz?


Ez lenne a feladat.

lg(x-2)+lg(x+4)=lg(5x+9)



log(alsó sarokban 5) (3x-1)- log 5(ugyanez) (x+2)=1

Az első tudom hogy másodfokú lesz. Csak az első fele nem megy. x négyzet után mi lesz. Meg a 2.-ból :)

Előr is köszi...


2009. nov. 2. 19:22
 1/6 anonim ***** válasza:
81%

Az elsőnél én azt az azonosságot használnám h loga b + loga c =loga b*c (azonos alapú logaritmusok összege a a szorzat logaritmusával egyezik meg), és mivel a logaritmus függvény kölcsönösen egyértelmő, ha loga b= loga c, akkor b=c.

A példára alkalmazva:


lg(x-2)+lg(x+4)=lg(5x+9)

log((x-2)(x+4))=log(5x+9)

(x-2)(x+4)=5x+9

innentől egy másodfokú egyenlet.


A másodiknál ennek az azonosságnak a párját kell alkalmazni: azonos alapú logaritmusok különbsége = tört logaritmusa (loga b - loga c =loga (b/c) )


loga b -vel a alapú logaritmus b-t jelöltem.

2009. nov. 2. 20:16
 2/6 anonim ***** válasza:
Az első feladat megoldásának második sorában végig log-okat írtam lg helyett, sry.
2009. nov. 2. 20:17
 3/6 A kérdező kommentje:
igen köszi, de pont az érdekelne hogy mi az a másodfokú egyenlet :D
2009. nov. 2. 21:11
 4/6 anonim ***** válasza:
82%

(x-2)(x+4)=5x+9

zárójel felbontása:

x^2+4x-2x-8=5x+9

x^2+2x-8=5x+9

x^2-3x+1=0


a másodfokút már rád bízom ;)


(x^2 = x négyzet)

2009. nov. 2. 21:50
 5/6 A kérdező kommentje:
Kösz igy már értem...
2009. nov. 2. 22:52
 6/6 anonim válasza:

x^2+4x-2x-8=5x+9

x^2+2x-8=5x+9

x^2-3x+1=0


Ez itt sajnos nem jó, mert így a helyes:

x^2+2x-8=5x+9

x^2+2x=5x+17

x^2=3x+17

x^2-3x-17=0

és megoldóképlettel kiszámolod, tehát: 3 +/- gyökalatt 9-4*1*(-17)

x1= (3 + gyökalatt 77)/2 --> ez lesz a megoldás, mivel x>2

x2= (3 - gyökalatt 77)/2 --> ez kisebb, mint kettő "x<2", nem eleme az értelmezési tartománynak.

2010. okt. 24. 10:48