Irodalom házi feladat?!
Régen egy osztályban tanultak- e a fiúk és a lányok?
Mettől meddig tartott a tanév?
Jártak-e a gyerekek szombaton is iskolába?
Milyen előírások voltak a ruházkodással és a hjaviselettel kapcsolatban?
Miket rejtett az iskolatáska és egy tolltartó?
Hogyan büntették azt a tanulót, aki hangoskodásával zavarta az órát?
A "régen" igen pontatlan időmeghatározás. Az "iskola" sem mindegy! Általános vagy középiskola? Amikor az anyám volt középiskolás - a 20. szd. elején - , nagyon kevés volt a lánytanuló, és ők is csak a tanárral együtt léphettek be az osztályba.
Az 50-es évek közepén még voltak külön lány- és fiúosztályok. Később ez megszűnt, de külön oszlopban ültek a lányok és a fiúk. A tanáv szeptembertől júniusig tartott, karácsony után kezdődött a 2. félév. Nem volt őszi szünet. Szombaton is volt tanítás, talán a 70-es évek közepéig. Az iskolában munkaköpenyt kellett viselni,az utcán diáksapkát hordtunk. Az ünnepi viselet egyenruha volt. A ruha- és a hajviseletet az isk. házirend rögzítette. A hajfestés és rúzs, púder, körömlakk tilos volt. A fiúk ne viselhettek hosszú hajat, és amikor ez divat lett,fülbevalót sem. A táskában és a tolltartóban csak a tanuláshoz kellő dolgokat hordtuk. Az órát nem zavartuk "hangoskodással", legfeljebb fecsegéssel. Ezért kisebb büntetés (szóbeli dorgálás)járt, súlyosabb esetben ellenőrzőbe való beírás. És mindebbe nem haltunk bele!
Szia !
Persze attól függ, milyen régről lehet szó a kérdésben ?
Az ötvenes-hatvanas években még külön lány és fiúosztályok voltak, tehát nem voltak "koedukált" osztályok.
Ezekben az években nagyjából ugyanúgy kezdődött szeptember 1.-én és június közepéig tartott a tanév.
Ekkor még minden szombat tanítási nap volt, később, a hetvenes évek második felétől már un. "A" hét és "B" hét volt az órarendben, tehát az egyik szombat már szabad volt, a másikon még kellett iskolába járni. Így is dolgoztak a szülők.
Ekkor a lányok és a fiúk is iskolaköpenyt hordtak, ez kötelező viselet volt. A középiskolákban még szokás volt a matrózblúz viselete a lányok számára, hétköznapi a csíkos, ünnepnapokon, ünnepélyeken a fehér, kék gallérral, sötétkék, rakott szoknyával.
A hajviseletet nem korlátozták, nem írták elő, hogy milyen frizurát lehet, és milyet nem lehet hordani, de nem lehetett festett szemmel, lakkozott körömmel iskolába menni. A középiskolákban volt iskolajelvény, sapkán, vagy a kabáton, blúzon, ingen hordva, amely szintén kötelező volt.
Az iskolatáskában könyvek, füzetek, atlasz, tolltartó volt. Kisebb gyerekek tollszárat, tollhegyet, tintát, később töltőtollat használtak. Nem nagyon engedték ekkor a golyóstoll használatát, filctoll pedig még nem is volt, természetesen színes ceruzák, körző, vonalzó szükséges eszközök voltak a diákok számára.
Azt a tanulót, aki zavarta az órát, legtöbbször sarokba
állították, büntetés volt a leghátsó padba való ültetés, vagy a teremből való kiküldés is. Testi fenyítés nem volt.
Az intő, a szigorúbb rovó az ellenőrzőben már nagy büntetésnek számított.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!