Hatarozzuk meg a kovetkezo halmazt:
M= {(x,y) eleme ZxZ / x^2 + y2 + x - 5y - 6 = 0}
2013. nov. 18. 20:20
1/2 anonim válasza:
szorozzunk be 4-gyel:
4x^2 + 4y2 + 4x - 20y - 24 = 0
4x^2 + 4x + 4y2 - 20y - 24 = 0
most teljes négyzeteket alakíthatunk ki:
(2x+1)^2 - 1 + (2y-5)^2 - 25 - 24 = 0
(2x+1)^2 + (2y-5)^2 = 50
Itt tehát két négyzetszám összege 50.
Ez könnyen végigvizsgálható:
25 + 25 vagy 1 + 49 vagy 49 + 1 lehet
így 2x+1 lehetséges értékei:
{5; -5; 1; -1; 7; -7}
a 2y-5 értékei minden felsorolt számhoz kétfélék lehetnek, így a (2x+1; 2y-5) számpárok a következők:
(5;5), (5;-5), (-5;5), (-5;-5)
(1;7), (1;-7), (-1;7), (-1;-7)
(7;1), (7;-1), (-7;1), (-7;-1)
ebből a lehetséges (x;y) számpárok könnyen meghatározhatók, és mindegyik jó is lesz...
2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom a gyors es pontos valaszt :D
2013. nov. 18. 20:41