Valaki elmagyarázná hogy kémiábol hogy kell számitási feladatokat megoldani? Pls

Holnap doga de nem tudom és nem értem hogy hogy kell olyanokat számolni hogy standard allapotban 3 mol h2 hány dm3/mol lesz .Ilyenekbol irunk de mobndom fingom noncs h hogy kell megoldani. És légyszi magyaràzzátok már el
2013. nov. 17. 15:25
 1/6 anonim ***** válasza:
Ehhez azt kell tudnod, hogy standard állapotban minden gáz 1 mólja 24,5 dm^3. Tehát ha 3 mol gázod van, akkor annak a térfogata 3*24,5 dm^3 vagyis 73,5 dm^3. És a képlet hozzá: V=Vm*n ahol a Vm a moláris térfogat (és ez a 24,5 dm^3/mol standard állapotban), az n pedig a mól, vagyis ez volt a 3, és a kettő szorzata a térfogat, ami 73,5 dm^3-re jött ki. De ha meg van adva a gáz térfogata, és az anyagmennyisége a kérdés, akkor "visszafelé" kell számolni, és akkor át kell rendezni a képletet n-re, amit úgy tudunk megtenni, hogy elosztjuk mindkét oldalt Vm-mel, és akkor n=V/Vm. Vagyis jelenlegi példánkban, ha a 73,5 dm^3 lett volna megadva, és az anyagmennyiség lett volna a kérdés, akkor a 73,5 dm^3-t kellett volna elosztani 24,5 dm^3/mol-lal, és akkor kijött volna hogy az anyagmennyiség az 3 mol. Érted?
2013. nov. 17. 15:32
 2/6 A kérdező kommentje:

Ok és ha nagyon raersz kerlek elmondanad h grammbol molba hogy váltunk? m=22g co2. M= c=12+ 216=44g. Eddig értem de ebböl hogy tudom meg h ez hany. Mol. ? 1mol on 24,5 dpm3/mol es a feo

Ladatban fel mollal szamolunk. Akkor 44g bol hogy lett 0,5 mol?

2013. nov. 17. 15:50
 3/6 anonim ***** válasza:
Megnézed a moláris tömeget, az egy mol olyan anyagnak a súlya.
2013. nov. 17. 15:54
 4/6 A kérdező kommentje:
2.válaszoló,nem értelek. Hogy jött ki a 0,5 mol a 44gramm/molbol?
2013. nov. 17. 15:58
 5/6 anonim ***** válasza:
Első vagyok. Úgy, hogy a szén-dioxid tömege 22 g, és a moláris tömege meg ugye 44 g/mol, és az anyagmennyisége: n=m/M vagyis n=22g/44g/mol=0,5mol. A 22 az épp a 44 fele, tehát ha elosztom a 22-őt 44-gyel akkor felet kapok. Ezt a képletet is nagyon tudjad ezt az n=m/M-et. n=anyagmennyiség (mól), m=tömeg (grammban), és M=moláris tömeg, amit a periódusos rendszerből tudsz összeválogatni, ahogy a CO2-nél is csináltad. És ezt a képletet is 3 féleképpen lehet felírni: n=m/M, m=n*M, M=m/n.
2013. nov. 17. 16:35
 6/6 anonim ***** válasza:

Csak ugye a 3. féle felírást nem szoktuk használni, mert a moláris tömeget (M-et) a periódusos rendszerből nézzük ki. A gázok térfogata-anyagmennyisége-moláris térfogat közötti összefüggést is 3-féleképpen lehet felírni, de mivel a standard állapotú moláris térfogatot fejből kell tudni (Vm=24,5 dm^3/mol) ezért itt meg azt a felírást nem szoktuk használni, ahol erre van rendezve az egyenlet.

V=Vm*n

n=V/Vm

Vm=V/n, de ezt nem használjuk, mert ezt amúgy is tudjuk fejből, és a másik két mennyiség (V,n) valamelyikét kell kiszámolnunk. Legegyszerűbb, ha a szorzat alakot jegyzed meg, abból könnyű átrendezni a másik kettőre.

2013. nov. 17. 16:42