A narancssűrítményre ez van írva: 40g/dm3. Ha egy pohár narancsszörp elkészítéséhez 20 cm3 sűrítményt használsz, akkor abban mennyi lesz a rosttartalom?
Hogyan készítsünk 50cm3 10térfogat%-os ecetet, ha csak 20 térfogat%-os ecetünk van?
2013. nov. 16. 12:40
1/1 anonim válasza:
Térfogatszázalékot gázkeverékekre könnyű számolni. Folyadékokban az a gond, hogy ott térfogatváltozás történhet az oldódás közben. Valószínűnek tartom, hogy a rostok térfogata nem fog változni, de akkor is kellene a pohár térfogata még a feladathoz, az ecetes feladatban meg szükség lenne az ecetek sűrűségére is. De amennyiben a térfogatváltozásokat elhanyagoljuk, és úgy vesszük, hogy a pohár 2 dl-es, akkor a megoldások a következők: 2 dl=200 cm^3. Ez 200/20=10-szer nagyobb, mint a felhasznált sűrítmény, így a rosttartalom 1/10=0,1-e lesz a narancsszörpben, vagyis 40 g/dm^3*0,1=4 g/dm^3. Az ecet esetében pedig mivel a 20 V/V%-os épp 2-szer töményebb a 10 V/V%-osnál, ezért feleakkora térfogatot veszünk belőle, mint ami majd kell, vagyis 50/2=25 cm^3-t, és ezt hígítjuk fel desztillált vízzel 50 cm^3-re.