9. -es matekverseny feladatok?


1) Milyen arányban osztják az ABCDEF szabályos hatszög AC és BF átlói egymást?


2)Az N pozitív egész szám pozitív osztóinak a szorzata 3^595 (3 az 595.-en). Határozzuk meg az N utolsó számjegyét.


3)Mely és y pozitív egész számokra igaz az alábbi egyenlőség? x^2-y^2+2x-6y-25=0 (x a 2.-on, illetve y a 2.-on)


4) Egy zár amelyen 3 nyomógomb van, akkor nyílik ki, ha a három különböző gombot, egy meghatározott sorrendben közvetlenül egymás után nyomjuk meg.Legkevesebb hány gombnyomásra van szükség ahhoz, hogy biztosan kinyíljon a zár? (A megfelelő három gombnyomást esetlegesen megelőző gombnyomások sorozatának nincs hatása a zár szerkezetére)


köszönöm:)


2013. okt. 30. 18:10
 1/5 Ábel Beregi válasza:
Az elsőre: ABF háromszögben az A csúcsnál lévő szög 120fok. Mivel ABF egyenlőszárú háromszög ezért a B és F csúcsoknál levő szögek 30-30 fokok. Nevezzük el a megadott átlók metszéspontját O-nak. Ekkor OBC szög 90 fok, mert az előbb kiszámoltak alapján ABO szög 30fok és ABC szög 120fok. ABO háromszög A csúcsnál levő szöge 30fok és mivel egyenlőszárú, ezért a másik két szöge 120fok és 30 fok. Így BOC szög 60fok OCB30fok és OBC90 fok. Ez egy fél szabályos háromszög, tehát OC=2/gyök3*a AC hossza cosinus tétel szerint gyök3*a, tehát az átlók 3/2 arányban osztják egymást.
2013. okt. 30. 18:46
 2/5 anonim ***** válasza:

3)

x = -10, y = -11

x = -10, y = 5

x = 8, y = -11

x = 8, y = 5

de mivel pozitív egész számok: x=8, y=5

2013. okt. 30. 19:09
 3/5 anonim ***** válasza:

2. feladat


3^1=3

3^2=9

3^3=27

3^4=81

3^5=273

3^6=819

...


az utolsó számjegyek ismétlődnek


úgy kaphatjuk meg, hogy 3^595 esetén mennyi, hogy az 595-öt maradékosan osztjuk 4-gyel


ha 1 a maradék, 3-ra végződik

ha 2 a maradék, 9-re végződik

ha 3 a maradék, 7-re végződik

ha 4 a maradék(ugye, akkor nincs maradék), 1-re végződik


595/4=148, maradt a 3


mivel 3 a maradék, ezért a szám 7-re végződik. :)

2013. okt. 30. 21:38
 4/5 anonim ***** válasza:

A 2. feladatnál szerintem nem 3^595 utolsó számjegyét, hanem N utolsó számjegyét kell meghatározni.


Az biztos,hogy ha N pozitív osztóinak szorzata 3^595, akkor N=3^n valamilyen pozitív n-re.

Határozzuk meg 3^n osztóinak szorzatát általában. 3^n osztói:

3^0, 3^1, ... , 3^n.

Ezek szorzata:

3^0*3^1*...*3^n = 3^(0+1+...+n) = 3^((n(n+1)/2).

Így n(n+1)/2=595,

n(n+1)=1190.

Ennek a pozitív gyöke n=34.


Tehát 3^{34} utolsó számjegyét kell meghatározni. Ez az előző válaszoló által leírt módszerrel megy.

2013. okt. 30. 21:44
 5/5 anonim ***** válasza:

uff, bocsánat, elnéztem, köszönöm a javítást. :)


hármas voltam

2013. okt. 31. 11:28