SOS segítség kéne matekból! Valaki aki ért is hozzá?


Ma bepöccent a matektanár és az új anyagból (amit le sem adott, csak megmondta, hogy hol van a könyvben) irat holnap egy 15 perces dolgozatot. Könyvbe van egy példa, de nem értem. 2x^4-3x^3-x^2-3x+2=0. Következő lépés, hogy el kell osztani az egyenletet x^2-el, és akkor lesz 2x^2-3x-1-3*1/2+2*1/x^2=0. Ezután csoportosítás: 2(x^2+1/x^2)-3(x+1/x)=0. Eddig még értem is. De ezután ír egy olyat a könyv, hogy: "vezessünk be egy új ismeretlent: y=x+1/x. Ekkor y^2=x^2+2+1/x^2 (itt nem értem, hogy honnan jön, vagy mi az a +2), tehát x^2+1/x^2=y^2-2 (ebbe pedig már teljesen összezavarodtam...:S)" És akkor ugye ezek után már behelyettesítés és számolás, ami már megint megy.


Valaki nagyon szépen kérem magyarázza el nekem, hogy ez az utolsó kettő miért úgy van.


Órán kaptunk még egy feladatot, amit meg kellett (volna) csinálni, de nem tudtam. Ez pedig a következő: x^4-2x^3+2x^2-2x+1=0. Ennél a csoportosításig eljutottam, különösebb gondom nem is volt már vele, miután megértettem, hogy mit is kell csinálni. Ennél is csak annyi lenne a kérésem, hogy a csoportosítás után mi a lépés? Utána már ez is menne...


2009. nov. 17. 19:22
 1/8 anonim ***** válasza:

onnan jön a 2, hogy

y= x+ 1/x

akkor y^2 ennek az összegnek a négyzete, amit úgy képzel: (a+b)^2 = a^2 + 2ab + b^2. na most az eredeti példát nézve:

az a^2 az az x^2

a b^2 a 1/x^2

és a 2ab az itt x*1/x*2, ahol az x kiesik, így marad a 2.

a köv sornál meg csak kivon mindkét oldalból 2-t, gondolom h könnyebb legyen behelyettesíteni

2009. nov. 17. 19:37
 2/8 A kérdező kommentje:
Jajj, nagyon nagyon szépen köszönöm :) Megértettem ^^ Viszont megint elakadtam.. =/ A saját feladatunknál, amit kaptunk órán (x^4-2x^3+2x^2-2x+1=0), ott kiszámoltam az x^2+1/x^2-et és akkor az jött ki, hogy y^2-2-2y+2=0. De így a -2 és a +2 kiüti egymást, és akkor az lesz, hogy y^2-2y+0=0 és akkor ugye a=1, b=-2 és c=0, de ha a c=0, akkor az egész 0 lesz.... :S Valakiiii
2009. nov. 17. 20:07
 3/8 A kérdező kommentje:
Lehet kicsit elhamarkodottan estem kétségbe?... Azthiszem előbb számolnom kéne, mint pánikolnom... :$
2009. nov. 17. 20:18
 4/8 A kérdező kommentje:
Feladom. Most tényleg elakadtam :S Az eredeti példafeladatban (2x^4-3x^3-x^2-3x+2=0) kijött eredményként, hogy y1=-1 és y2=5/2. És akkor utána: "ha y1=-1, azaz x^2+x+1=0 (ez most mi??). Ebben az esetben nem kapunk valós megoldást, mert az egyenlet diszkriminánsa negatív szám lesz: D=1-4=-3 (ezt sem értem, hogy ez mi, hogy honnan jöttek ezek a számok.. :S)"
2009. nov. 17. 20:46
 5/8 anonim ***** válasza:

Ez hanyadikos anyag?

Így nem látom át, leírni meg nincs kedvem, de ha megmondod, hogy hanyadikos könyvben és hol találom, akkor megpróbálok segíteni.

2009. nov. 17. 21:24
 6/8 A kérdező kommentje:
tizedikes, viéte féle formulák
2009. nov. 17. 21:33
 7/8 anonim ***** válasza:
Hú, ez csillagos feladat, bocsi, akkor nem tudok segíteni, középszinten tanultam a matekot, ezt csak a faktosok vették.
2009. nov. 17. 21:47
 8/8 A kérdező kommentje:
igen, csillagos =/ nagyon szeret minket a matektanár.. :)
2009. nov. 17. 21:57