TKinga98 kérdése:

Hogyan kell szorzattá alakítani az azonosságok alkalmazásával?


Minden nevezetes azonosságot megtanultam, de sajnos alkalmazni nem minden esetben tudom őket. Itt van néhány feladat, amit nem tudok megoldani:


a.)4(a-b)^2-(a+b)^2

b.)(3a-2b)^2-(a+b)^2

c.)(b+5c)^2-9(b-c)^2


Azt is tudom, hogy a+b=(-1)x(a-b), csak ezzel se mentem eddig sokra.


d.)a^2-b^2-a-b

e.)x^2-y^2+x+y

f.)x^3+x^2y-xy^2-y^3


Előre is köszönöm!



2013. nov. 9. 15:27
 1/4 anonim ***** válasza:

Az első háromnál a k^2-l^2=(k-l)(k+l) azonosságot kell használni (direkt írtam másik betűket).


Az a)-nál tegyünk még meg egy lépést; a 4-est vigyük be a négyzet alá: 4(a-b)^2=(2(a-b))^2, tehát a feladat:


(2(a-b))^2-(a+b)^2


A jobb átláthatóság kedvvért nevezzük el a fenti képlet alapján a tagokat: 2(a-b)=k és a+b=l:


k^2-l^2=(k-l)(k+l), most írjuk vissza k és l helyére az eredetit:


(2(a-b)-(a+b))(2(a-b)+(a+b)=(2a-2b-a-b)(2a-2b+a+b)=(a-3b)(3a-b)


Innen a másik kettő remélem menni fog.


Másik kettőre:


d) a^2-b^2-a-b =(a+b)(a-b)-a-b


Kiemelünk -a-b-ből (-1)-et: -a-b=-(a+b)


Ha megint átnevezünk: a+b=k és a-b=l, akkor jobban látható mi a dolgunk: k*l-k, kiemelhető k: k(l-1), visszaírjuk: (a+b)(a-b-1), innen az e) szerintem menni fog.


f) Tudjuk, hogy (x-y)^3=x^3-3yx^2+3xy^2-y^3, ezért az eredeti feladatot ilyen alakúra kell hoznunk; adjunk hozzá ezt a tagot: -4yx^2+4xy^2+4yx^2-4yx^2-et (gyakorlatilag 0-át, így az értéke nem változik):


x^3-3yx^2+3xy^2-y^3-4yx^2+4xy^2+4yx^2-4yx^2, most értelemszerűen összevonva: (x^3-3yx^2+3xy^2-3y^3)+4yx^2-4yx^2, ekkor a zárójeles tag (x-y)^3: (x-y)^3+4yx^2-4yx^2, most ki tudunk emelni 4xy-t:


(x-y)^3+4xy(x-y)


Ha az előbb ráéreztünk az ízére, már nem kell átneveznünk, egyszerűen ki tudunk emelni x-y-t:


(x-y)((x-y)^2+4xy), kibontjuk a négyzetet:

(x-y)(x^2-2xy+y^2+4xy), összevonunk:

(x-y)(x^2+2xy+y^2), a második tag (láthatjuk) (x+y)^2:

(x-y)(x+y)^2.


Minden érthető?

2013. nov. 9. 17:14
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!


Az elsőt sikerült is megcsinálnom, de utána, amivel próbálkoztam, az sajnos nem ment, pedig megpróbáltam a k^2-1^2=(k+1)(k-1) alapján elvégezni és szorzattá alakítani.


Itt van egy másik, ha lehet, akkor ezt még írd le kérlek és megpróbálom úgy.


(b+5c)^2-9(b-c)^2


Nagyon szépen köszönöm!

2013. nov. 9. 19:45
 3/4 anonim ***** válasza:

(b+5c)^2-9(b-c)^2, a 9-est bevisszük a négyzet alá: 9(b-c)^2=(3(b-c)^2:


(b+5c)^2-(3(b-c))^2, helyettesítünk: b+5c=k; 3(b-c)=l, ekkor


k^2-l^2=(k-l)(k+l), visszahelyettesítünk


(b+5c-3(b-c))(b+5c+3(b-c))=(b+5c-3b+3c)(b+5c+3b-3c)=(8c-2b)(2c+4b)=

2(4c-b)*2(c+2b)=4(4c-b)(c+2b).

2013. nov. 9. 20:06
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2013. nov. 10. 07:18