Kémiások, milyen az elektronfelhője a következő kötéseknek?
szigma,pí
miért? elmagyarázza valaki honnan tudom ezt meg
+
Rajzold fel a Co2 és a Ch4 molekulák szerkezeti képletét, melyik molekulához tartozhat a 109 illetve a 116 kötéshossz? miért?
hogy számolom ki? honnan tudom?
a feladat kérdi a szerkezeti képletet még és a kötéshosszt és mellé magyarázatot
Szia. Ha kötések jönnek létre atomok között, akkor először mindig egy szigma kötés jön létre, és csak utána következnek a pí kötések. Tehát ha a kötés egyszeres, akkor az szigma, ha kétszeres, akkor a kettő közül az egyik ott is szigma, de a másik már pi, és ha háromszoros, akkor meg már az egy szigma mellett két pí kötés van. A kötéshossz pedig a kötéserősségtől függ. Minél erősebb a kötés két atom között, annál közelebb húzza őket egymáshoz, ezért annál rövidebb a kötéshossz. És igaz ugyan, hogy ÖNMAGÁBAN egy pí kötés gyengébb lenne, mint egy szigma, de mivel ahol pí kötés is van, ott tuti van szigma is, ezért a kettő összege már nagyobb, mint a csak szigma. Hasonlat: a százezer forint sokkal kevesebb, mint egymillió, de ha összeadom a kettőt, akkor az eredmény természetesen az egymilliónál is több lesz. És mivel a hidrogén egy vegyértékű, ezért a metánban (CH4) a kötések egyszeresek, vagyis csak szigma kötések vannak a szénatom és a hidrogénatomok között, de az oxigén viszont két vegyértékű, ezért a szén-dioxidban (CO2) már kettős kötések vannak, ahol a két kötés közül az egyik már pí, és ezért ezek erősebbek (ha nem is kétszer olyan erősek) mint önmagában a metánban az egyedüli szigmák. Tehát a metánban lesznek a nagyobb kötéstávok: 116, és a szén-dioxidban meg a rövidebbek: 109. De ne keverd össze ezeket a kötésszögekkel, mert az meg pont a metánban 109,5° és a molekula tetraéder alakú, míg a szén-dioxid lineáris, tehát ott 180° a kötés. A szerkezeti képletek pedig:
CO2 O=C=O
CH4 H
|
C
/|\
H H H
És az még fontos, hogy a CO2-ben az O betű is nagy, mert ha kicsi lenne a C mellett, akkor a kobaltot jelentené. és ugyanígy a hidrogén vegyjele is nagy H a CH4-ben.
Na hát a metán szerkezeti képlete szétcsúszott, de lényeg, hogy a szénből indul ki 4 vonal egymással 109,5°-os szögekben a térben 3 dimmenziósan, és azok végén vannak a hidrogénatomok, a H-k. De amelyik fölfelé van, az sincs kitüntetve, mert az sincs messzebb a többinél, csak hát ezt így síkban ezzel a pár karakterrel nem tudtam szebben "lerajzolni", de neten találtam képet a metánról: [link]
A vastagodó szigma kötés azt jelzi, hogy az a hidrogén térben közelebb van hozzánk, mint a papír síkjába képzelendő szénatom, és a másik két hidrogén, amit sima vonal köt össze a szénatommal. A cikcakk vonal meg azt jelzi, hogy az meg térben távolabb van, tehát a papír síkja mögé kell képzelni. Az az ábrázolás pedig rossz, amikor 90°-os derékszögesen ábrázolják, de ez viszont szintén egy nagyon szemléletes modell:
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!