A 2013-as Bolyai matekon volt nyolcadikos feladat, szám szerint a hatos.2013. nov. 4. 19:31
2/6 anonim válasza:
Legyen a szám AB
A feladat szerint:
10A+B=A*B
A*B akkor érheti el a 10A-t ha B min. 10, de B legfeljebb 9 lehet, mivel az egy számjegy. A 10A után a +B csak hab a tortán.
3/6 anonim válasza:
a*b=10a+b
a*b-10a=b
a*(b-10)=b
ennek nyílván vannak megoldásai,de azok nem lesznek jók,mert a-nak és b-nek is pozítívnak kell lennie de b-10 eleve negatív,mivel b legfeljebb 9
4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm, szerintem is hamis, de a megoldókulcsban az áll, hogy igaz... biztos tévedés.
2013. nov. 4. 20:17
5/6 anonim válasza:
Nem tévedés, a kérdés az volt, melyik hibás, és igen, a B) válasz is hibás volt. :)
6/6 anonim válasza:
Az egyik előzőt folytatnám:
a*b=10a+b
ezt így érdemes folytatni:
a*b-10a-b=0
(a-1)(b-10)-10
(a-1)(b-10)=10
itt a 10 szorzattá bontott alakjait kell vizsgálni
mivel b egyjegyű, így (b-10) negatív
emiatt (a-1) is negatív, de ez szintén lehetetlen
tehát nincs ilyen szám