Van olyan kétjegyű szám, aminek a számjegyeinek a szorzata egyenlő magával a számmal?

A 2013-as Bolyai matekon volt nyolcadikos feladat, szám szerint a hatos.

2013. nov. 4. 19:31
 1/6 anonim ***** válasza:
Nincs, az állítás hamis.
2013. nov. 4. 19:38
 2/6 anonim ***** válasza:

Legyen a szám AB


A feladat szerint:

10A+B=A*B

A*B akkor érheti el a 10A-t ha B min. 10, de B legfeljebb 9 lehet, mivel az egy számjegy. A 10A után a +B csak hab a tortán.

2013. nov. 4. 19:41
 3/6 anonim ***** válasza:

a*b=10a+b

a*b-10a=b

a*(b-10)=b

ennek nyílván vannak megoldásai,de azok nem lesznek jók,mert a-nak és b-nek is pozítívnak kell lennie de b-10 eleve negatív,mivel b legfeljebb 9

2013. nov. 4. 19:45
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm, szerintem is hamis, de a megoldókulcsban az áll, hogy igaz... biztos tévedés.
2013. nov. 4. 20:17
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem tévedés, a kérdés az volt, melyik hibás, és igen, a B) válasz is hibás volt. :)
2013. nov. 4. 20:41
 6/6 anonim ***** válasza:

Az egyik előzőt folytatnám:


a*b=10a+b


ezt így érdemes folytatni:


a*b-10a-b=0


(a-1)(b-10)-10


(a-1)(b-10)=10


itt a 10 szorzattá bontott alakjait kell vizsgálni


mivel b egyjegyű, így (b-10) negatív


emiatt (a-1) is negatív, de ez szintén lehetetlen


tehát nincs ilyen szám

2013. nov. 5. 09:12