Hány cm3 88 tömeg%-os kénsavat (sűrűsége:1,8022 g/cm3) hány cm3 vízzel (sűrűsége:0,9982 g/cm3) hígítsunk, hogy 250 cm3 18 tömeg%-os kénsavat (sűrűsége:1,1243 g/cm3) kapjunk?

Segítsetek légyszi, nem jó sehogyse, ahogy csinálom. :S

2013. nov. 2. 12:58
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez egy keverési feladat. Találtam itt neked egy nagyon hasznos segítséget:

scr.ibd.com/doc/23581798/Az-oldatok-keverese


Ezek alapján próbáld meg Önállóan megcsinálni. Ha nem sikerül, akkor írj rám, vagy jelezd itt és este megoldom neked (ha még aktuális lesz). :)


Sok sikert a munkához!

2013. nov. 2. 13:32
 2/4 anonim ***** válasza:
Majd a linkből a .-ot vedd ki a legelejéről, mert neme ngedte megjeleníteni.
2013. nov. 2. 13:32
 3/4 A kérdező kommentje:
Próbáltam megoldani az alapján, amit küldtél nekem linket, de nem igazán megy, mert 3 ismeretlenem is van a képletemben. :S Kijött, hogy 18= m1*88+m2*w2/m1+m2 de nem m, hogy innen, hogyan tovább?! :S
2013. nov. 3. 13:13
 4/4 anonim ***** válasza:

Csináljunk egy táblázatot, melyben mindenhol feltüntetjük az adatokat.


I. oldat (H2SO4)

- x cm^3

- 88m/m%

- 1,8022g/cm^3


II. oldat (H2O)

- y cm^3

- 0m/m% => Mi is az m/m%? (oldott anyag tömege)/(oldószer tömege + oldott anyag tömege) Ezért lesz 0

- 0,9982g/cm^3


III. oldat (I.+II.)

- 250cm^3

- 18m/m%

- 1,1243g/cm^3


Lássuk a keverési egyenletet:

m(1)*w(1) + m(2)*w(2) = m(3)*w(3)


A w-ket ismerjük, csak a tömegeket nem. De mivel ismerjük a sűrűségeket, azokból ki lehet számolni a tömeget. Azaz:

I. oldat tömege: x * 1,8022

II. oldat tömege: y * 0,9982

III. oldat tömege: 250 * 1,1243


Két ismeretlenünk van eddig. Viszont a 250cm^3-ről tudjuk, hogy úgy állt elő, hogy: x + y = 250 ==> y = 250 - x


Így már be tudunk helyettesíteni a keverési egyenletbe:

(x*1,8022)*88 + [(250-x)*0,9982]*0 = (250*1,1243)*18

158,59x + 0 = 5059,35

x = 31,9cm^3

y = 250-31,9 => y = 218,1cm^3


Tehát az első oldatból 31,9cm^3 H2SO4-re van szükség, a második oldatból (tehát a vízből) pedig 218,1cm^3 H2O.

2013. nov. 3. 16:17