Valaki tud. Na segíteni a következő matek példákba? Ha igen akkor azt nagyon megköszönném.


1. Melyik a nagyobb? Az összes egész szám összege, vagy a természetes számok szorzata? Válaszodat indokold!


2. Egy uszály hosszának, a kapitány életkorának és a kapitány gyermekének életkorának szorzata 56459. Milyen idős a gyerek, ha tudjuk, hogy minden adat egész szám?


3. Bontsátok kis egybevágó kockákra a 8 cm élű kockát úgy, hogy a felületük összege ötször nagyobb legyen, mint az eredeti kocka felülete. Mekkora lesz egy kis kocka térfogata és hány cm lesz egy élének a hossza?


4. Ha felírunk egy kétjegyű számot és összeadjuk a számjegyeit, hány különböző összeget kaphatunk?


5. Márton papírján olyan különböző számjegyekből álló ötjegyű szám szerepel, amely a következő tulajdonságokkal rendelkezik:

 balról a második (tehát az ezresek helyén levő) számjegy áthúzásával kettővel osztható számot kapunk,

 balról a harmadik számjegy áthúzásával olyan számot kapunk, amely osztható hárommal,

 balról a negyedik számjegy áthúzásával egy néggyel osztható számot kapunk,

 balról az ötödik számjegy áthúzásával egy öttel osztható számot kapunk,

 ha nem húzunk át egy számjegyet sem, akkor a szám osztható hattal.

Melyik lehet az a legnagyobb szám, amelyik Márton papírjára van felírva?


6. Írjátok fel a 75-t néhány közvetlenül egymás után következő természetes szám összegeként. Találjatok legalább négy megoldást.


7. Három barátnő elment gombázni és együtt 55 gombát találtak. Ilonka hat, Marika nyolc és Sárika öt gombáját adta a közös rántottába. Ezt elosztották négy egyforma részre és meghívták rá Pétert. Ezután mindegyik lánynak egyforma mennyiségű gombája maradt. Péter egy 38 bonbont tartalmazó doboz csokoládét ajándékozott nekik és azt mondta, osszák ezt el igazságosan az szerint, ki milyen résszel járult hozzá az ő ételéhez.

a) Melyik lány mennyi gombát talált?

b) Hogy kellett Péter szerint a bonbont elosztaniuk egymás között? Határozzátok meg, mennyi bonbon jutott az egyes lányoknak.



2013. okt. 23. 14:00
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Mivel minden egész számnak van ellentettje, és a két szám összege mindig 0, ezért az összes egész szám összege 0. Attól függően, hogy a természetes számokat hogy definiáltuk lesz a szorzat értéke:

-ha a 0 természetes szám, akkor evidens, hogy a számok szorzata 0 lesz, így a két érték egyenlő

-ha a 0 nem természetes szám, akkor a pozitív egész számok szorzata biztosan pozitív, ami nagyobb 0-nál, így a számok szorzata lesz nagyobb.


Tanítják a természetes számokat így is meg úgy is.


2. Érdemes ezt a számot prímtényezőkre felbontani az "akasztófás" módszerrel (most azt nem írom le, csak a végeredményt). 56459=13*43*101


Megmondom őszintén, hogy nem tudom milyen hosszú egy uszály. Matematikusként 3 lehetőség adódik, ha azt mondjuk, hogy az apa idősebb a fiánál:

1. fiú: 13, apa: 43, uszály hossza: 101

2. fiú: 13, apa: 101, uszály hossza: 43

3. fiú: 43, apa: 101, uszály hossza: 13


(Ezek a megoldások még emberi léptékűek, ezért nem egyértelmű, hogy melyik a jó, de valószínűleg az elsőre gondoltak).


3. A 8cm élhosszú kocka felszíne: 6*8^2=384cm^2, térfogata: 512cm^3. Ha feldaraboljuk x élhosszúságú kockákra, akkor a kiskockák térfogatösszege nem változik, vagyis ha az x élhosszúságú kockákból k darab van, akkor k*x^3=512, vagyis k=512/x^3, vagyis ennyi kiskocka fog keletkezni. A kiskockák összfelszíne így 6*k*x^2=6*512/x^3*x^2=3072/x, ennek kell az ötszörösének lennie a 384-nek: 5*384=3072/x


1920=3072/x, innen x=3072/1920=1,6, tehát 1,6cm élhosszúságú kiskockákra kell darabolnunk, így 512/1,6^3=125 kiskocka keletkezik. 1 kiskocka térfogata: 1,6^3=4096.


4. Könnyű meggondolni, hogy 1-től 18-ig bármilyen összeget kaphatunk, még könnyebb minden összegre egy példát találni. Azért 18-ig, mert az a 99-cel fog kijönni, viszont ha már 19-et szeretnénk kapni, akkor valamelyik számjegynek legalább 10-nek kellene lennie, ami nem lehet. Tehát 18 különböző összeget kaphatunk.


5. Tudnunk kell az oszthatósági szabályokat:

egy szám akkor osztható:

-2-vel, ha az utolsó számjegye 0;2;4;6 vagy 8.

-3-mal, ha a számjegyek összege osztható 3-mal

-4-gyel, ha az utolsó két számjegyből alkotott kétjegyű szám osztható 4-gyel

-5-tel, ha az utolsó számjegy 0 vagy 5

-6-tal, ha osztható 2-vel és 3-mal.


Ezek alapján:

-az első feltétel szerint a szám 0;2;4;6 vagy 8-ra végződik

-a második feltétel nem sokat mond

-a harmadik feltétel szerint a harmadik és az ötödik számjegyből alkotott kétjegyű szám osztható 4-gyel

-a negyedik feltétel szerint a tízesek helyén 0 vagy 5 áll.

-az ötödik feltétel szerint a szám páros és osztható hárommal, ebből azt is tudjuk, hogy a harmadik számjegy osztható hárommal.


Ezek alapján próbáljunk minél nagyobb számot írni: a legnagyobb számot akkor kaphatjuk, ha a legnagyobb helyre 9-et írunk. A következő számjegynek oszthatónak kell lennie 3-mal, a legnagyobb, 9-től különböző szám a 6. A következő számra nincs semmilyen megkötés, a következő számnak 0-nak vagy 5-nek kell lennie, legyen inkább az 5. Az utolsó számjegy a 0;2;4;6;8 számok egyike. Valahogy így néz ki a számunk: 96x5y, x és y helyére olyan számokat kell írnunk, hogy az (xy) szám osztható legyen 4-gyel. Írjuk x helyére a lehető legnagyobb számot, a 8-at, ekkor y helyére írható a 4, tehát találtunk egy olyan számot, hogy 96854. Hogy azt hogy lehetne bizonyítani, hogy ez a legnagyobb, azt nem tudom, de mivel előrelátóan csináltuk, ezért ez biztosan a legnagyobb.


6.

75=75 (1 szám összege)

37+38=75 (2 szám összege)

24+25+26=75 (3 szám összege)

4 közvetlen egymást követő szám összege páros, ezért 4 szám összege nem lesz 75

13+14+15+16+17=75 (5 szám összege)

10+11+12+13+14+15=75 (6 szám összege)

7 szám össze nem lesz 75 (próbálgatással)

8 szám összege páros lesz.

9 szám összege nem lesz 75 (próbálgatással)

3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+=75


Több nincs, lehet válogatni :)


Megjegyzés: ha ismernéd a számtani sorozathoz kapcsolódó képleteket, könnyebb lenne megoldani, így csak próbálgatással lehet.


7. Tegyük fel, hogy Ilonka I, Marika M, Sárika S gombát szedett össze. Tudjuk, hogy mennyit raktak a rántottába, és hogy utána mindenkinek ugyanannyi gombája maradt, tehát felírhatók ezek az összefüggések:

I-6=M-8

I-6=S-5

S-5=M-8

I+M+S=55


Kifejezzük M-et és I-t az egyenletekből: M=S+3, I=S+1, ezeket beírjuk az utolsó egyenletbe: S+1+S+3+S=55

3*S+4=55

3*S=51

S=17


Tehát Sárika 17 gombát szedett össze, ezek alapján Marika 17+3=20-at és Ilonka 17+1=18 gombát szedett.


Ugyan a gombák negyedét eszi meg Péter, de a gombák aránya nem változik, vagyis a bonbont I:M:S=6:8:5 arányban kell szétosztaniuk egymás között, ez összesen 6+8+5=19 rész. 38/19=2, ezzel kell visszaszorozunk az arányokat, tehát Ilonka 2*6=12, Marika 2*8=16 és Sárika 2*5=10 bonbont kellett, hogy kapjon.

2013. okt. 23. 19:23
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. okt. 23. 21:28