Ez az egy ilyen példa van a füzetemben,így nincs kiindulópontom.(10.o)


p=1,3 szorozva 10 az ötödiken pascal

V=20l=0,02 köbméter

E(energia)=?

És van egy képletem, 3/2 x n x R x T

(x=szorzás)



2013. okt. 21. 19:50
 1/1 bongolo ***** válasza:
100%

A képlet azt mutatja, hogy mennyi az ideális egyatomos gáz (pl. hélium) belső energiája.


Az a neve ennek, hogy ekvipartíció elve. A szerint termikus egyensúlyban az ideális gázatomok mozgási energiája minden szabadságfok mentén ugyanannyi, mégpedig átlagosan 1/2·k·T. Egy egyatomos gáznak 3 szabadságfoka van (az x,y,z tengelyek mentén tud mozogni a térben), ezért belső energiája 3/2·k·T. Kétatomos gáz (pl. H₂) már forogni is tud a közös tengely mentén kétféleképpen is, ezért a mozgásának a szabadságfoka 5, így belső energiája 5/2·k·T. Többatomos gázoknál már bonyolultabb a helyzet, de általában 6 a szabadságfok.


Remélem az tiszta volt, hogy az előző képletekben k a Boltzmann állandó, T pedig a hőmérséklet.


Ez volt egyetlen ideális gázrészecske átlagos belső energiája. Ha egy mol részecskéről van szó, akkor 6·10²³·k = R, vagyis az egyetemes gázállandó szerepel a képletben: f/2·R·T (f=3,5,6 a szabadságfok). Ha pedig n mol gázról van szó, akkor lesz f/2·n·R·T a belső energia.


Ami nincs a füzetedben az pedig az, hogy az egyetemes gáztörvény szerint p·V = n·R·T. Mivel p és V ismert, a belső energia azokból is kiszámolható: f/2·p·V


A füzetedben f=3 szerepel, az egyatomos gázok (nemesgázok) esetében igaz.

2013. okt. 21. 21:02