Mi a megoldása a komplex számok halmazán?

[link]

2013. okt. 20. 09:38
 1/7 anonim ***** válasza:

Keressük a megoldást z=x+yi alakban, ahol x és y valós számok.


Behelyettesítve:

x^2+2xyi-y^2+4x-4yi=x^2+y^2+6,

2xyi-y^2+4x-4yi=y^2+6.


A két oldal valós része megegyezik (tehát ami nincs i-vel szorozva):

4x-y^2=y^2+6. (1)


A két oldal képzetes része megegyezik:

2xy-4y=0,

2y(x-2)=0.


Egy szorzat akkor és csak akkor 0, ha valamelyik tényező 0. Innen a következő lehetőségek vannak:


-> y=0, akkor (1) miatt x=3/2. Tehát z_1=3/2.


-> x-2=0, azaz x=2. Ekkor (1) miatt

8-y^2=y^2+6,

2y^2=2,

y^2=1,

y=1 vagy y=-1.

Tehát a további két megoldás:

z_2=2+i,

z_3=2-i.

2013. okt. 20. 10:46
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ment a zöld ököl! ;)
2013. okt. 20. 10:59
 3/7 A kérdező kommentje:

Kérhetnék még egy feladatban segítséget?

Ő lenne:


i*z(komplementer) = z^2

2013. okt. 20. 13:52
 4/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nem komplementer, hanem konjugált lesz az: x+yi konjugáltja x-yi.


A megoldás pedig ugyanúgy megy, mint az előzőnél. Legyen z=x+yi. Ekkor az egyenlet:


i(x-yi)=x^2+2xyi-y^2,

ix+y=x^2+2xyi-y^2.


A valós részek egyenlőségéből:

y=x^2-y^2. (1)


A képzetes részek egyenlőségéből

x=2xy. (2)

Itt két eset lehetséges:


-> x=0. Ekkor az (1) egyenletből

y=-y^2,

y^2+y=0,

y(y+1)=0.

Tehát y=0 vagy y=-1, így az első két megoldás:

z_1=0,

z_2=-i.


-> Ha x nem 0, akkor a (2) egyenletben lehet osztani x-el, és 1=2y, azaz y=1/2 adódik.

Ezt az (1) egyenletbe helyettesítve

1/2=x^2-1/4,

x^2=3/4,

x=gyök3/2 vagy x=-gyök3/2.

Tehát a másik két megoldás:

z_3=gyök3/2+1/2i,

z_4=-gyök3/2+1/2i.

2013. okt. 20. 14:59
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, köszönöm, köszönöm!!!
2013. okt. 20. 17:24
 6/7 A kérdező kommentje:
Még annyit szeretnék kérdezni, hogy neked Z^2 = x^2+2xyi-y^2 = (x+yi)^2 ha ezt felbontjuk akkor + y^2-nek kéne lenni a harmadik tagnak, de neked mindkét feladatnál -y^2. Miért?
2013. okt. 20. 18:36
 7/7 anonim ***** válasza:

Akkor ezt a lépést részletezem:


(x+yi)^2=x^2+2xyi+(yi)^2=

=x^2+2xyi+(y^2)(i^2)=

=x^2+2xyi-y^2,


felhasználva az utolsó lépésben, hogy i^2=-1.

2013. okt. 20. 18:57