Gyöktényező kiemelése polinomból. Mi a megoldása?

[link]
2013. okt. 19. 18:29
 1/4 anonim ***** válasza:

Tehát (x-2)-t szeretnél kiemelni. Ez azt jelenti, hogy (x-2)-vel osztható részeket kell létrehozni az összegben.


Az első tag 3x^4. Ahhoz, hogy (x-2) ebből a tagból és a következőből kiemelhető legyen, úgy kell folytatni, hogy:

3x^4-6x^3,

mert

3x^4-6x^3=3x^3(x-2).

Viszont a polinomban -5x^3 szerepel, ezért hogy ne változzon a kifejezés értéke, x^3-öt hozzá kell adni. És így tovább:

3x^4-5x^3+4x^2-7x-10=

=(3x^4-6x^3)+(x^3-2x^2)+(6x^2-12x)+(5x-10)=

=(x-2)(3x^3+x^2+6x-5).

2013. okt. 19. 18:35
 2/4 A kérdező kommentje:
Nekem ugyanez jött ki, csak -7 van a végén. Nem -5.
2013. okt. 20. 11:41
 3/4 anonim ***** válasza:
Akkor nézd át még egyszer, valamit elnézhettél. A -7 nem lehet jó, mert a konstans tagok szorzatának 10-nek kell lennie.
2013. okt. 20. 11:48
 4/4 A kérdező kommentje:
Most már megvan. Kösz.
2013. okt. 20. 12:10