Forgassuk meg átfogója körül azt a derékszögű háromszöget amelynek befogói 6 és 8cm hosszúak. Mekkora a keletkezett forgástest térfogata?

2009. nov. 11. 15:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Két közös alaplapú kúp térfogatát kell számolni, amelyeknél az alaplap sugara m, a háromszög magassága, magasságuk p, ill. q, a befogók átfogóra eső merőleges vetületei.


a = 6, b = 8 ==> (Pithagorasz-t.) c = 10

befogótétel ==> p = a^2/c = 3,6

befogótétel ==> q = b^2/c = 6,4 (vagy másként: q = 10 - p = 6,4)

magasságtétel ==> m = [gyök] pq = 4,8


V = (4,8^2 * pi * 3,6)/3 + (4,8^2 * pi * 6,4)/3

2009. nov. 11. 16:56