Egy 6 és 8 befogóhosszú derékszögű háromszöget megforgatunk átfogójának egyenese körül. Mekkora a keletkezett forgástest felszíne és térfogata?


Gondolom a kapott test úgy néz ki, mint két kúp az alapjainál összeillesztve. A kör sugara az átfogóhoz tartozó magasság. Ezen útvonalon számolgattam, de nem jöttek ki a megadott eredmények.

A= kb. 211.12

V= kb. 241,27

Hogyan tovább?


2011. ápr. 17. 16:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Ajánlom figyelmedbe a következő oldalt:

[link]

A tétel alkalmazása sok esetben nagyon megkönnyíti a kérdésbeli feladatok megoldását.


A tétel alkalmazásával részletezés nélkül a keletkezett forgástest

felszíne

F = π(a*b/c)(a + b)


térfogata

V = (π/3)*(a²b²/c)


Ha behelyettesítesz a képletekbe, megkapod a kívánt eredményt. :-)

Ha kéred, leírom a képletek levezetését is.


DeeDee

**********

2011. ápr. 17. 18:02
 2/7 A kérdező kommentje:
Ha leírnád a levezetést az nagyon jó lenne:)
2011. ápr. 17. 18:05
 3/7 anonim ***** válasza:

A "klasszikus" megoldás:

[link]

2011. ápr. 17. 18:22
 4/7 anonim ***** válasza:
Bocs! A "klasszikus" megoldás: utolsó sorában klasszikus hibát követtem el: gépelésnél mindkét palástnál lemaradt a /2
2011. ápr. 17. 18:33
 5/7 anonim ***** válasza:

Akkor lássuk.


A továbbiakban a jelölések a következő ábra alapján értelmezendők

[link]


Az adatokból adódik, hogy a háromszög derékszögű háromszög (Pithagoraszi), ezért

c = 10


Térfogat

A tétel szerint a térfogat egyenlő a terület és a súlypontja által leírt kör kerületének szorzatával.

Így háromszögnek (a világoskék terület) az átfogója, mint tengely körüli megforgatásával keletkezett forgástest térfogata


V = 2*r*π*T

ahol

r = m/3 - a súlyvonalakra vonatkozó tétel szerint.

m = a*b/c

T = a*b/2

ezeket behelyettesítve, egyszerűsítve marad

V = (π/3)(a²b²/c)


Felszín

A felszín az 'a' és 'b' oldal megforgatásával keletkezett kúppalástok összege.

A két oldal súlypontjának távolsága a forgástengelytől a magasság fele, így a palást területe

P = 2*π*m/2*a + 2*π*m/2*b

P = 2*π*m/2*(a + b)

egyszerűsítés után

P = π*m(a + b)

az 'm' értékét behelyettesítve

P = π*(a*b/c)(a + b)


Lehet behelyettesíteni.


DeeDee

**********

2011. ápr. 17. 18:48
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szuper, köszönöm szépen!
2011. ápr. 17. 21:02
 7/7 anonim ***** válasza:

Szívesen! Használd egészséggel és sikerrel! :-)


DeeDee

********

2011. ápr. 17. 23:11