Melyik az az alkálifém, mely 1 g-ját elégetve 2,14 g fém-oxidot kapunk?


2013. okt. 13. 18:49
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem 2,41g a fém-oxid? Mert akkor a káliumról van szó.
2013. okt. 13. 19:37
 2/4 anonim ***** válasza:
A legelső, a lítium. Csak ki kellett volna próbálnod, és elsőre megtaláltad volna. A lítium moláris tömege M=7 g/mol, amiből ki tudjuk számolni, hogy 1 g lítum, az n=m/M=1 g / 7 g/mol=1/7-ed mol, vagyis 0,14 mol és mivel tudjuk, hogy minden alkálifém 1 vegyértékű, az oxigén meg kettő, ezért két alkálifém ion fog egy oxidionnal kapcsolódni, vagyis Li2O lesz a képet, és akkor feleennyi oxigénatom kerül bele a lítium oxidba, ami 0,14/2=0,07 mol. Ennek a tömege (figyelem, itt most oxigén ATOMról van szó, mert ez már az, ami a vegyület része, és ennek moláris tömege csak 16 és nem 32 g/mol!!!) m=n*M=0,07 mol*16 g/mol=1,14 g. Ennyi az oxigén tömege a lítium oxidban, a lítiumé meg ugye 1 g, vagyis a kettő összege: 1,14+1=2,14 gramm ami megfelel a feladatnak. A válasz tehát a lítium az az alkálifém, amelyet kerestünk.
2013. okt. 13. 19:41
 3/4 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. A helyzetet persze bonyolítja, hogy például a nátriumot, ha elégetjük, akkor nátrium-peroxid: Na2O2, ha a káliumot, vagy az az alattiakat, akkor meg szuperoxidok KO2, stb. keletkezik, de ezt gimnáziumi szinten nem kell tudni, és úgy kell venni, hogy mindből "normális oxid" vagyis fém2O lesz. Viszont elsőnek üzenem, hogy a kálium az szuperoxiddal számolva sem jön ki arra, amit te írtál.
2013. okt. 13. 19:49
 4/4 anonim ***** válasza:
93%
De közben rájöttem amúgy, hogy próbálgatás helyett úgy lett volna a legcélszerűbb számolni, ha észrevesszük, hogy ebből a két számadatból meg tudjuk mondani, hogy oxigénből ugye a kettő különbségét tartalmazza a fém-oxid, vagyis 2,14-1=1,14 grammot. Ez oxigénATOM-ra (mert a kristályrácsban atomok, vagy ionok vannak, nem kétatomos molekulák, mint a levegőben) számolva: n=m/M=1,14/16=0,07 mol oxigánatomot jelent. Mivel az oxigén 2 vegyértékű, de a fém csak 1. Ezért két fématom (ion) fog összekapcsolódni 1 oxigénatom (ion)-nal (ez az ami nem mindig igaz, de gimi szinten ezt nem kell tudni), vagyis kétszer ennyi anyagmennyiségű fémünk van, ami 2*0,07=0,14 mol fém. És a moláris tömeget most kivételesen nem a periódusos rendszerből olvassuk le (hisz még nem tudjuk melyik ez a fém), hanem az M=m/n=1/0,14=7 g/mol. És akkor már csak meg kell nézni melyik elemnek a moláris tömege 7 gramm/mol, és ez az elem a lítium.
2013. okt. 13. 19:56