Melyik az az alkálifém melynek 1 grammját elégetve 2,14 g fém-oxidot kapunk?

2011. okt. 15. 19:54
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez csak a lítium Li lehet mert az atomsúlya 7. Li2O

30/14=2,14

2011. okt. 15. 20:08
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi.Csak az nem értem,hogy jött ki a 14 és a 30?És még egy feladat van.Hogy számoljam ki,hogy melyik az a halogénelem,amelyet nátriummal reagáltatva a keletkezá vegyület a kiindulási fém tömegénél 82,6%kal nagyobb.ELŐRE IS NAGYON NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM
2011. okt. 15. 20:37
 3/4 anonim ***** válasza:

4*Li + O₂ → Li₂O, egyszerűsítve:

2*Li + O → Li₂O

2*7 + 16 = 14 + 16 = 30 ez az Li₂O móltömege, vagyis: M(Li₂O) = 30 g/mol


M(Li) = 7 g/mol

M(O₂) = 2*16 = 32 g/mol


Ezt azt jelenti, hogy 30g Li₂O keletkezik 14 g Li elégetésével, vagyis a keletkező oxid és az elégetett fém tömegaránya: 30/14 = 2,14. Ha 1 grammot égetnénk el, akkor is ez lenne a tömegarány, vagyis keletkezne 2,14 g Li₂O, mert: 2,14/1 = 2,14 (Li₂O/Li).

2011. okt. 16. 01:05
 4/4 anonim ***** válasza:

M(Na) = 23 g/mol


Halogének: F₂, Cl₂, Br₂, I₂, At₂


Móltömegük:


M(F₂) = 2*19 = 38 g/mol, M(Cl₂) = 2*35,5 = 71 g/mol, M(Br₂) = 2*79,9 = 159,8 g/mol,

M(I₂) = 2*126,9 = 253,8 g/mol, M(At₂) = 2*210 = 420 g/mol


2*Na + X₂ → 2*NaX, egyszerűsítve:


Na + X → NaX


23 + x = 23*1,826 (82,6% = 0,826 résznyit jelent, 1 résznyi van + 0,826 = 1,826), ebből az „x“:


23 + x = 23*1,826 = 41,998


x = 41,998 – 23 = 18,998


Ez most melyiknek az atomtömege?


Ill. a móltömeg az ennek a kétszerese lesz, vagyis: 2*18,998 = 38 g/mol.

2011. okt. 16. 01:21