Egy gépkocsi 72 km\h sebességről 8 s alatt fékezett le egyenletesen változó mozgással. Mekkora a fékút?

2013. okt. 13. 08:41
 1/3 anonim ***** válasza:

s=a/2*t^2, ahol s az út, a a gyorsulás, t az idő. Gyorsulás ismeretlen:

a=v*t, ahol v a sebesség, t az idő. Behelyettesíted, és kész.

2013. okt. 13. 09:44
 2/3 A kérdező kommentje:
tehát akkor a 72 őt szorozzam meg 8 al ? vagy úgy h a 72 őt osszam el kettővel, az 36 , és szorozzam meg a 8 nak a négyzetével ami 64 ?
2013. okt. 13. 09:58
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha egyenletesen változó mozgással lassul a jármű, akkor olyan, mintha egyenletes sebességgel, a kezdő- és befejezősebesség középértékével(vagyis átlagával) haladt volna. (Hiszen a középértéktől 1 mp-cel korábban annyival volt nagyobb a sebessége, mint amennyivel kevesebb a középérték után 1mp-cel, minden időpontban vannak ilyen párok, és amennyivel több az egyik az átlagtól, annyival kevesebb a másik, tehát mind helyettesíthető a középértékkel.)


A példában a kezdősebesség (ahonnan figyelünk) 72 km/óra.

A befejező sebesség 0 km/óra. Ennek középértéke (átlaga) 36 km/óra. A megtett út szempontjából olyan, mintha 8 mp-ig ezzel a sebességgel ment volna a jármű.


A 36 km/óra = 10 m/mp. (36 km=36000 m, 1 óra = 3600 mp, 36000/3600=10.)


Ha 10 m/mp az egyenletes (átlag) sebesség, akkor 8 mp alatt 8 mp * 10 m/mp a megtett út, vagyis 80 m.

2013. okt. 13. 11:20