A K2Cr2O7-oldat koncentrációja meghatározható KI-dal történ˝o titrálással. Mekkora a K2Cr2O7-oldat koncentrációja,

ha 50,5 cm3-e reagál 29,3 cm3 0,108 mol/dm3 KI-oldattal az alábbi egyenlet szerint:

Cr2O2−

7 + 6 I− + 14 H+ −! 2 Cr3+ + 3 I2 + 7 H2O

2.Mekkora az Ag+ koncentrációja annak az AgNO3-oldatnak, ha az oldat 20,0 cm3-e 3,45 cm3 0,102 mol/dm3

koncentrációjú Na3PO4-oldattal reagál az alábbi egyenlet szerint:

3 Ag+ + PO3−4 −! Ag3PO4

3.Mekkora az (COOH)2-oldat koncentrációja, ha 10,12 cm3 oldatra fogy 12,02 cm3 0,0199 mol/dm3 koncentrációjú

KMnO4-oldat?

2 KMnO4 + 5 (COOH)2 + 3H2SO4 −! 2 MnSO4 + K2SO4 + 10 CO2 + 8 H2O

Előre is köszi a válaszokat! :)



2013. okt. 8. 09:52
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Számítsuk ki az elfogyott KI anyagmennyiségét. n=c*V=29,3*0,108=3,164 mmol. (Itt vigyázz, ez mmol és nem mol, mert a cm3-t át kellett volna váltani dm3-re) Az egyenlet szerint ez hatszor annyi mint a dikromát, ezért abból hatodennyi van, vagyis 0,5273 mmol. A kálium-dikromát oldat térfogata 0,0505 dm3 volt, tehát a koncentráció (visszaváltva a mmolt molra): c=n/V=0,0005273/0,0505=0,01 mol/dm3


2. Ugyanezt kell végigzongorázni mint az elsőben.


A nátrium-foszfát molszáma n=c*V=3,45*0,102= 0,352 mmol. Az egyenlet szerint háromszor ennyi ezüstion van, azaz 1,065 mmol. Az ezüst-nitrát oldat koncentrációja tehát számítható, hiszen térfogatát megadták: c=n/V=0,001065/0,02=0,05325 mol/dm3.


3. Megint teljesen ugyanez, ezt már hadd ne vezessem le. Tehát, a KMnO4 oldat molszámával kell kezdeni, megnézni az egyenlet együtthatóiból, hogy ezzel mennyi oxálsav reagált, és abból számítható annak a koncentrációja.

2013. okt. 8. 17:03
 2/2 anonim ***** válasza:
Köszi!
2016. nov. 21. 16:38