11. -es kombinatorika feladat, valaki segítene benne?


A verseny döntőjébe a 6. évfolyam tanuló közül 6-an kerülnek: Anna,Béla,Csilla,Dezső,Endre és Ferenc.Egy-egy első,második és harmadik díjat adnak ki.


a: Hányféleképpen alakulhat a sorrend a helyezések szempontjából?

b: Hány esetben lehet lány az első?

c: Hány esetben lehet Ferenc az első helyezett?

d: Hány esetben lehet Abba a helyezettek között?



2013. okt. 5. 17:57
 1/4 anonim ***** válasza:

a, 6*5*4*3*2*1= 6!(faktoriális..ha véletlenül nem tudnád)..és számold ki mennyi

b, 5!+5!=250..első helyre elsőnek annát teszed utána 5*4*3*2*1...aztán az első helyre csillát és 5*4*3*2*1..és mind a kettő 5!..és összeadod. az 250

..többi magadtól is megy:D

2013. okt. 5. 18:11
 2/4 A kérdező kommentje:

Sajnos egyik sem jó,mert meg van nekem a mf megoldása cd-n de ebben csak a végeredményt közlik.Egyik se stimmel:(

a 120

b 40

c 20

d 60

Számolás menete kellene nekem..

2013. okt. 5. 21:39
 3/4 anonim ***** válasza:

Igen, mert az első válaszoló úgy számolta, hogy 6 hely van, közben figyelembe kell venni, hogy csak 3 díjat osztanak ki. Ez valóban nem egyértelmű a feladat leírásánál. Ebben az esetben:


a.: mivel 6 versenyző van és 3 hely, ezért a helyeket sorra így foglalhatják el: 6 ; 5 ; 4. Az első helyre 6 versenyző kerülhet, a másodikra már csak 5, a harmadikra pedig 4. Ezért: 6*5*4=120


b.: 2 lány-4 fiú van, és két lehetőség: hogy Anna vagy Csilla kerül az első helyre, a maradék 5 ember közül kettő pedig a második-harmadikra. Ezért ezt így tudjuk felírni: 1*5*4 + 1*5*4 = 40. Ebben az 1 azt jelenti, hogy az egy adott hely, az első Annáé, a másodiknál pedig Csilláé.


c.: Itt az első hely adott, mivel a feladat szerint Ferencnek kell ott lennie, a maradék két helyre pedig szintén az 5 versenyző közül választunk valakit, ezért: 1*5*4=20


d.: Három hely van, Annának benne kell lennie. Anna lehet az első, a második, de akár a harmadik is, a többiek sorrendje pedig nem számít. Ezért: 1*5*4 + 5*1*4 + 5*4*1 =60



Nem akarok okoskodni, de ezeket próbáld meg megérteni és gyakorolni, mert még a könnyebb feladatoknak számítanak, és ha ezeket sem érted meg, akkor később nagy bajban leszel.:/

2013. okt. 5. 23:27
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen és megpróbálom begyakorolni
2013. okt. 6. 12:53