Jó matekosok! Egy mértani sorozatos feladatban lenne szükségem segítségre. A mértani sorozat 5. tagja 10. Mennyi az első 9 tag szorzata? Ezt hogyan oldjam meg?


2013. szept. 29. 16:20
 1/5 anonim ***** válasza:
Sehogy. Ennyi adatból nem lehet.
2013. szept. 29. 16:26
 2/5 anonim ***** válasza:

a5 = a0*q^5 = 10, ahol a0 a sorozat „0.” tagja (az első osztva a kvócienssel), q a kvóciens, ai pedig a sorozat i-edik tagja.


Az első 9 tag szorzata:

a1*a2*a3*…*a9 = a0^9*q^(1+2+3+…+9) = a0^9*q^45 = (a0*q^5)^9 = 10^9 = 1 000 000 000, azaz egymilliárd.

2013. szept. 29. 16:28
 3/5 A kérdező kommentje:
sikerült! :) 10 a 9.-en jött ki nekem is. :)köszi a segítséget.
2013. szept. 29. 16:44
 4/5 anonim ***** válasza:
Bocs, igazatok van, elkapkodtam! Bármilyen a0 és q esetén igaz!
2013. szept. 29. 17:06
 5/5 anonim ***** válasza:
Már megint elhamarkodtál valamit. Például a0 = 5 és q = 3 esetén nem igaz.
2013. szept. 29. 17:22