Hogyan oldhato meg az alabbi matek feladat (8. osztaly)?


[link]


A feladat a kepen lathato. Arra mar rajottem, hogy mindig termeszetes szamok jonnek ki a gyokokbol, viszont az erdekelne inkabb, hogy hogyan vezetheto le helyesen es kovetkezetesen ez a matek feladat .. :D



2013. szept. 27. 19:38
 1/7 anonim ***** válasza:

gyök(1+3+5+...2011+2013)=gyök(1007*(1+2013)/2)=gyök(1014049)=1007


1+3+5+7+...+1007=504*(1+1007)/2=254016


-KA-

2013. szept. 27. 20:12
 2/7 anonim ***** válasza:

Ez lemaradt:


gyök(254016)=504.


-KA-

2013. szept. 27. 20:13
 3/7 anonim ***** válasza:
71%

Bizonyított tétel, hogy 1-től az n-dik páratlan számig a páratlan számok összege n^2; teljes indukcióval bizonyítsuk:


Vegyünk egy egységnégyzetet, ekkor az első 1 páratlan szám összege páratlan. Ha ehhez a négyzethez hozzárakunk 3 négyzetet úgy, hogy kettőt a két szomszédos oldalához, a harmadikat a kettő szomszédságába rakjuk, akkor egy 2 oldalhosszú négyzethez jutunk, tehát egy négyzetszámhoz, mivel ez a négyzet így 4 egységkockát tartalmaz. Ha ezzel a négyzettel ugyanazt megcsináljuk, tehát 5 négyzetet rakunk hozzá, akkor 9 egységnégyzetet tartalmazó négyzethez jutunk (ez eddig 1+3+5=9, ami négyzetszám).


Tegyük fel, hogy ezt az n. páratlan számig tudjuk, ekkor egy n*n oldalú négyzetünk van. A sejtés szerint most 2n+1 egységnégyzetet kellene az n*n-es négyzethez pakolnunk, hogy négyzetszámot kapjunk. Akkor lássuk, meg tudjuk-e csinálni: az egyik oldalához n egységnégyzetet tudunk rakni, a másikhoz is, és még a "sarokra" is kell raknunk egyet, hogy négyzetet kapjunk. Így összesen n^2+2n+1 négyzetünk van, ami (n+1)^2-nel egyenlő, tehát ez is biztosan négyzetszám.


Tehát az első n páratlan szám összege n^2.


Másik bizonyítás: tudjuk, hogy a páratlan számok számtani sorozatot alkotnak, ahol a1=1, an=1+2(n-1)=2n-1, d=2 (gondolom már tanultátok a számtani sorozatot), az összegképlettel: Sn=(1+2n-1)/2*n=n*n=n^2.


Tehát a feladat ennyiben módosul: S=1+3+5+7+...+2013. Ez pont az a sorozat, amiről az előbb megállapítottuk, hogy az összege az n-dik tagig n^2, kérdés, hogy ez a sorozat hány tagból áll. Tudjuk, hogy an=a1+(n-1)*d, innen 2013=1+(n-1)*2, innen 1006=n-1, tehát n=1007, vagyis ez az összeg 1007^2=1014049.


Remélem sikerült segítenem :)

2013. szept. 27. 21:54
 4/7 anonim ***** válasza:
A másodiknál nem igazán tudom kivenni, hogy az milyen szám lehet. Ha 3-as, vagy 5-ös, akkor nincs sok értelme a kérdésnek, mivel egyik szám gyöke se természetes (pozitív egész), ha viszont 9-es, akkor gyök(9)=3, ami tényleg egy természetes szám.
2013. szept. 27. 22:02
 5/7 anonim ***** válasza:
Most vettem csak észre, hogy a sorozat utolsó tagja nem 2013, hanem 1007, így az első 504 páratlan számot adtuk össze, tehát 504^2=254016 a számok összege.
2013. szept. 27. 22:14
 6/7 anonim ***** válasza:

# 3/5 -nek


Szerinted egy 8. osztályos tudja mi az a teljes indukció?


-KA-

2013. szept. 29. 11:59
 7/7 anonim ***** válasza:
Á, tényleg, most nézem, hogy 8. osztályos, akkor viszont a számtani sorozatokra vonatkozó dolgokat se tudja... Akkor 8.-os fejjel hogy lehet ezt a feladatot megoldani (nem csak végeredménnyel, levezetéssel is).
2013. szept. 29. 13:47