Segítene valaki egy fizika feladatban? (lent a feladat)


Egy 1O kg tömegű lámpa fel van függesztve egy 10 m széles utca fölé. A szálban fellépő feszítő erő 500 N. Milyen magasságba kell felfüggeszteni a lámpát hogy 5 m-re legyen a földfelszíntől.


Van ábra is a feladathoz:

[link]


Nagyon szépen köszönöm, ha valaki rászánja az idejét hogy megnézze ezt a feladatot. Nem megoldás és levezetés kell, hanem elég egy kis információ hogy hogyan induljak el.


Előre nagyon köszönöm.


-egy tizedikes diák



2013. szept. 26. 20:29
 1/4 anonim ***** válasza:

Rajzold fel a lámpa szabadtest ábráját. Látható, hogy a test egyensúlyban van, tehát statikai feladatról beszélünk. A test tömegéből adódik egy m*g nagyságú súlyerő, ami lefelé mutat. Ezzel tart egyensúlyt a lámpából kifelé mutató, 2db vezeték irányú kötélerő, amik nagysága egyenként 500N.

Namármost akkor felírható egy X és egy Y irányú statikai egyenlet. Látható, hogy a lámpának csak Y irányú komponense van, a két kötélerő pedig ellentétes irányú, így az X irányú egyenlettel nem kell foglalkoznunk, marad az Y:

m*g - 2*[500*cos(alfa)] = 0

Ebben az egyenletben 'alfa' a lámpa és a kötél által bezárt szög (a képen a lámpából jobbra kiinduló szaggatott vonal és a fölötte lévő kötél által bezárt szög).

A nehézségi erőt egyszerűsítésképp 10 m/s^2-nek veszem, így az egyenlet:

100 = 1000*cos(alfa)

0.1 = cos(alfa)

Innen visszakeresheted az alfa szöget.

Ha tudjuk a szöget, akkor kiszámolhatjuk a két oszlop 5méter feletti hosszát, mivel a lámpa pont középen helyezkedik el a kötélen. Így:

tg(alfa) = T/5

Ebben az egyenletben T-vel jelöltem az 5m feletti részt.

Ha kiszámoltad a T-t, azt hozzáadod az 5 méterhez, és megkapod az oszlopok magasságát.


Nagyjából érthető? :-)

2013. szept. 26. 21:33
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm. Hasonló elképzelésem volt, de igy minden sokkal világosabb.

Mégegyszer köszönöm.

2013. szept. 27. 09:39
 3/4 anonim ***** válasza:
Bocsánat, elírtam, nem koszinusszal, hanem szinusszal kell számolni!
2013. szept. 27. 18:18
 4/4 A kérdező kommentje:
Semmi gond. Nagyon szépen köszönöm.
2013. szept. 27. 20:45