1.

Egy teherautó tömege 4,5 t. Gödrös úton a kocsi karosszériája 1

Hz frekvenciával rezeg. Mekkora lesz a frekvencia, ha a kocsi visszafelé

2,5 t rakományt szállít?

(megoldás: 0,6 Hz)


2.

Egy függõleges irányban harmónikus rezgéseket végzõ vízszintes

lapra egy érmét helyezünk. Mekkora lehet az amplitúdója, hogy az érme ne

kopogjon a lapon, ha a rezgés frekvenciája 2 Hz?

(megoldás: 6,3 cm)


A megoldás menete érdekelne, mert nekem az 1.-re nem ez jött ki, a másodikat meg nem is tudtam megcsinálni.



2013. szept. 24. 19:40
 1/1 anonim ***** válasza:

1. A trükk a feladat szövegében van. Az ÜRES teherautó tömege 4,5 tonna, és odafelé üresen megy, amikor 1 Hz a rezgése. Visszafelé rátesznek plusz 2,5 tonna rakományt, vagyis össztömege 7 tonnára nő.


omega = gyök(D/m), ahol D a rugóállandó (a teherautóra jellemző), m pedig az aktuális tömeg.


Ha odafelé m1=4,5 tonna a tömeg, visszafelé m2=7 tonna, akkor innen adódik, hogy


omega2 = omega1 * gyök(2,5/7) = 0,5976 Hz, vagyis kb. 0,6 Hz.



2. Az érme akkor kezd el kopogni a lapon, amikor a lap lefelé történő gyorsulása a felső holtponton nagyobb, mint a nehézségi gyorsulás - vagyis amikor a lap kiesik az érme alól. Mivel a gyorsulás függvény A*(omega^2)*cos(omega*t) alakú, a maximális gyorsulás A*omega^2, ahol omega= 2*pi*frekvencia.


Határesetben tehát A*(2*pi*f)^2=g, amiből behelyettesítés után valóban A=6,3 cm adódik.

2013. szept. 25. 14:03