Új ismeretlenes exponenciális egyenletek?


Ezeket a feladatokat kéne megoldanom, de nem igazán értem, a magyarázat nem hátrány! :) Pls help


[link]



2013. szept. 27. 18:01
 1/7 anonim ***** válasza:

Ezeket a feladatokat te gépelted be?

Mindjárt az első "gyanús"! Nem maradt le a második tagnál az "alap"??

2013. szept. 27. 18:14
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem lehet normálisan begépelni? Pl. OpenOffice-szal:

[link]


Így: [link]


-KA-

2013. szept. 27. 18:34
 3/7 anonim ***** válasza:

A második feladat megoldása:

[link]

Így érthető? (a hatvány-műveletek mennek?)

2013. szept. 27. 18:50
 4/7 anonim ***** válasza:

Hasonló feladatot itt is találsz:

[link]

2013. szept. 27. 19:01
 5/7 A kérdező kommentje:

köszönöm a tippeket és a megoldást!

az első feladatnál 9^(x-1)+3^(x+2)=90

(a hármas véletlenül felső indexbe került)

2013. szept. 27. 20:24
 6/7 anonim ***** válasza:

9ˣ⁻¹ + 3ˣ⁺² = 90


9ˣ⁻¹ = 3²ˣ/9

3ˣ⁺² = 9 * 3ˣ


3²ˣ/9 + 9 * 3ˣ = 90


Legyen 3ˣ = a, az egyenletbe visszahelyettesítve:

a²/9 + 9a -90 = 0

a² + 81a - 810 = 0

a₁ = 9

a₂ = -90


Első esetben:

3ˣ = 9

3ˣ = 3²

exponenciális egyenlet szigorúan monoton fv., ezért:

x = 2


Második esetben pozitív számnak nincsen olyan hatványa, ahol negatív számot kapnánk, így csak x = 2 megoldás.

2013. szept. 29. 14:26
 7/7 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen

+1

2013. szept. 29. 18:40