Előre is köszönöm2013. szept. 25. 19:06
1/2 anonim válasza:
Tegyük fel, hogy
gyök3=p/q,
ahol a p/q törtet már nem lehet egyszerűsíteni.
Ekkor
3=p^2/q^2,
3*q^2=p^2.
Ha p^2 osztható 3-mal, akkor p osztható 3-mal; de ekkor p^2 9-cel is osztható. Viszont ekkor a bal oldalnak is oszthatónak kell lennie 9-cel, így q is osztható 3-mal. Tehát azt kaptuk, hogy p és q is 3-mal osztható, ami ellentmond annak a feltevésünknek, hogy a p/q törtet már nem lehet egyszerűsíteni.
2/2 anonim válasza:
A gyök 3 irracionális szám, mert nem lehet tovább osztani, egyszerűsíteni.