Mely x értékek esetén lesz a (3x+1) /5 természetes szám?


2013. szept. 21. 19:57
 1/7 anonim ***** válasza:

Azon számtani sorozat tagjai, melynek első tagja:

a_1 = 3

d = 5


szóval 3, 8, 13, 18, 23, 28...


Ha természetes számként definiáljátok a 0-t is, akkor -1/3 is megoldás.

2013. szept. 21. 20:22
 2/7 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Elnéztem valamit, javítom.


Szóval a számtani sorozat első tagja

a_1 = -1/3

d = 5/3


Megoldások tehát:

-1/3, 4/3, 3, 14/3, 19/3, 8, ...

2013. szept. 21. 20:27
 3/7 anonim ***** válasza:

Nincs ebben a feladatban, hogy x milyen szám lehet.

4/3, 9/3, ... miért ne lenne jó?

2013. szept. 21. 20:30
 4/7 anonim ***** válasza:
Annál az egyszerű oknál fogva, hogy 4/3 nem természetes szám.
2013. szept. 21. 20:33
 5/7 anonim ***** válasza:
Elnézést, x re valóban lehet valós megoldás is.Tehát a 4/+ is helyes.
2013. szept. 21. 20:34
 6/7 A kérdező kommentje:
igen, magukra a számokra én is rájöttem, csak valami szép fölírás, bizonyítás kellene. egyetemi szorgalmi, abba kellene valahogyan kifogástalanul leírnom. nem ez a feladat, amit kiírtam, csak a megoldás során merült föl ez a dolog is.
2013. szept. 21. 20:36
 7/7 anonim ***** válasza:

Legyen n eleme N.


(3x+1) /5 = n

Ez kell.


Ekkor

x = (5n-1)/3

Pont azokra az x-ekre lesz az adott képleg természetes szám, amiket az adott alakban írhatunk fel n-vel, hisz a két egyenlet ekvivalens.

2013. szept. 21. 20:49