2013. jún. 13. 15:58
2/6 A kérdező kommentje:
Bocs, n is természetes.
2013. jún. 14. 00:26
3/6 A kérdező kommentje:
De lehet páros is, csak azt könnyebb bizonyítani és ezért nem kérdeztem meg.
2013. jún. 14. 00:43
4/6 BKRS válasza:
3n² + 2n + 2 = m³ esetén m<n lesz amint n>4
jn=1,2,3,4 esetén nyilván nincs megfelelő m.
Ha n > 4 akkor tegyük fel van egy megoldása a fenti egyenletnek,
vagyis
3x²+2x+2-m³ = 0
egyenlet megoldásai közűl legalább az egyik egész és nagyobb mint m.
(-2 + √(4-24 + 12m³))/6 = (-1+√(m³-5))/3
Ha jól látom m osztható 3-mal.
-1+√(m³-5) ≡ 0 (mod 3)
√(m³-5) ≡ 1 (mod 3)
m³ -5 ≡ 1 (mod 3)
m³ ≡ 6 ≡ 0 (mod 3)
Ennek kell páratlan számnak lennie, mondjuk 2k+1-nek.
2k+1 = (-1+√(m³-5))/3
6k+3 = -1 + √(m³-5)
6k+4 = √(m³-5)
36k² + 48k + 16 = m³ - 5
36k² + 48k + 11 = m³
Namost a baloldal nem osztható 3-mal, a jobb oldal meg igen.
Nézd át nem számoltam-e el valahol.
Aztán gondolkodj egy egyszerűbb megoldáson, valószínűleg fogsz találni.
5/6 A kérdező kommentje:
Szerintem (-1+√(3m³-5))/3)-nek kéne lenni. A kongruenciák ekkor tök feleslegesek, de aztán jó a vége, mert 3m³ osztható 3-mal. Köszönöm szépen!
2013. jún. 14. 20:27
6/6 A kérdező kommentje:
Mégse jó, mert a végén hozzá kellett volna adni 5-öt, te meg levontál.
2013. jún. 14. 22:17