Hogyan kell bebizonyítani, hogy n páratlan szám és m természetes szám esetén nem lehetséges, hogy 3n^2+2n+2=m^3?

2013. jún. 13. 15:58
 1/6 BKRS ***** válasza:

Egy lehetséges megoldás:

n=-11

m=7

2013. jún. 13. 22:02
 2/6 A kérdező kommentje:
Bocs, n is természetes.
2013. jún. 14. 00:26
 3/6 A kérdező kommentje:
De lehet páros is, csak azt könnyebb bizonyítani és ezért nem kérdeztem meg.
2013. jún. 14. 00:43
 4/6 BKRS ***** válasza:

3n² + 2n + 2 = m³ esetén m<n lesz amint n>4

jn=1,2,3,4 esetén nyilván nincs megfelelő m.

Ha n > 4 akkor tegyük fel van egy megoldása a fenti egyenletnek,

vagyis

3x²+2x+2-m³ = 0

egyenlet megoldásai közűl legalább az egyik egész és nagyobb mint m.

(-2 + √(4-24 + 12m³))/6 = (-1+√(m³-5))/3

Ha jól látom m osztható 3-mal.

-1+√(m³-5) ≡ 0 (mod 3)

√(m³-5) ≡ 1 (mod 3)

m³ -5 ≡ 1 (mod 3)

m³ ≡ 6 ≡ 0 (mod 3)


Ennek kell páratlan számnak lennie, mondjuk 2k+1-nek.

2k+1 = (-1+√(m³-5))/3


6k+3 = -1 + √(m³-5)

6k+4 = √(m³-5)

36k² + 48k + 16 = m³ - 5

36k² + 48k + 11 = m³

Namost a baloldal nem osztható 3-mal, a jobb oldal meg igen.


Nézd át nem számoltam-e el valahol.

Aztán gondolkodj egy egyszerűbb megoldáson, valószínűleg fogsz találni.

2013. jún. 14. 17:23
 5/6 A kérdező kommentje:
Szerintem (-1+√(3m³-5))/3)-nek kéne lenni. A kongruenciák ekkor tök feleslegesek, de aztán jó a vége, mert 3m³ osztható 3-mal. Köszönöm szépen!
2013. jún. 14. 20:27
 6/6 A kérdező kommentje:
Mégse jó, mert a végén hozzá kellett volna adni 5-öt, te meg levontál.
2013. jún. 14. 22:17