Hogyan kell megoldani ezt a négyzetgyökös egyenletet?


Akárhogyan próbálom, kiesik az x. Bocsi, hogy így írom, de másként nem tudom, remélem érthető:

(gyökjel alatt x-9)-(gyökjel alatt x-18)=1

Előre is köszönöm a válaszokat.


2013. szept. 19. 14:46
 1/1 anonim ***** válasza:

(a-b)^2 nem egyenlő a^2 - b^2


x-9 - 2*gyök(x-9)*gyök(x-18) + x-18 = 1


2x-27 - 2*gyök(x-9)*gyök(x-18) = 1


Átrendezzük úgy, hogy a gyökös tag magában álljon.


2x-28 = 2*gyök(x-9)*gyök(x-18) /:2


x-14 = gyök(x-9)*gyök(x-18) /négyz. em.


x^2-28x+196 = (x-9)(x-18)


x^2-28x+196 = x^2-27x+162


Innen már könnyű.


-KA-

2013. szept. 19. 14:54