SOS! 10-es fizika háziban akadtam el. Hogy lehet megcsinálni?


Egy fémrúd relatív hosszvátozása 0,368% lesz 200°C hőmérséklet emelkedés során.

a) Mekkora a fém rúd anyagának lineáris hőtágulási tényezője?

b) Milyen anyagból készülhet a rúd?



2013. szept. 11. 17:41
 1/5 anonim válasza:
Próbáld meg átalakítani a képletet, ha kijön az alfa (anyag lineáris hőtágulási tényezője), akkor vesd össze a anygak alfája táblázattal és meglesz a válasz. Vagy, ha végkép nem sikerül kérdezd meg a tanártól!
2013. szept. 11. 18:05
 2/5 anonim ***** válasza:

dl/lo=0,368

dT=200 °C

Az alapképlet: dl=alfa*lo*dT

Ebből alfa=dl/(lo*dT)=(dl/lo)/dT=0,368/200=0,00184

Ez sárgaréz.

dl: hosszúságváltozás

lo: kezdeti hosszúság

dl/lo: relatív hosszváltozás

alfa: lineáris hőtágulási tényező

dT: hőmérsékletváltozás

2013. szept. 11. 18:11
 3/5 anonim ***** válasza:

A százalékot nem vettem figyelembe. A 0,368% helyett 0,00368-at kell behelyettesíteni.

Az anyag lineáris hőtágulási tényezője: alfa=1,84*10^-5 1/°C

2013. szept. 11. 18:16
 4/5 A kérdező kommentje:
Ohh, nagyon köszönöm így már világos :)
2013. szept. 11. 19:10
 5/5 anonim ***** válasza:

Szívesen, máskor is!


-KA-

2013. szept. 11. 21:57