Egy fémrúd relatív hosszvátozása 0,368% lesz 200°C hőmérséklet emelkedés során.
a) Mekkora a fém rúd anyagának lineáris hőtágulási tényezője?
b) Milyen anyagból készülhet a rúd?
2013. szept. 11. 17:41
1/5 anonim válasza:
Próbáld meg átalakítani a képletet, ha kijön az alfa (anyag lineáris hőtágulási tényezője), akkor vesd össze a anygak alfája táblázattal és meglesz a válasz. Vagy, ha végkép nem sikerül kérdezd meg a tanártól!
2/5 anonim válasza:
dl/lo=0,368
dT=200 °C
Az alapképlet: dl=alfa*lo*dT
Ebből alfa=dl/(lo*dT)=(dl/lo)/dT=0,368/200=0,00184
Ez sárgaréz.
dl: hosszúságváltozás
lo: kezdeti hosszúság
dl/lo: relatív hosszváltozás
alfa: lineáris hőtágulási tényező
dT: hőmérsékletváltozás
3/5 anonim válasza:
A százalékot nem vettem figyelembe. A 0,368% helyett 0,00368-at kell behelyettesíteni.
Az anyag lineáris hőtágulási tényezője: alfa=1,84*10^-5 1/°C
4/5 A kérdező kommentje:
Ohh, nagyon köszönöm így már világos :)
2013. szept. 11. 19:10