2013. szept. 8. 12:53
2/3 anonim válasza:
Tört osztása egész számmal
Először az osztás egyik lehetséges esetét nézzük meg:
12/7 : 4 = 3/7, mert ellenőrizve: 4*3/7 = 12/7
100/42 : 25 = 4/42. Ellenőrzés: 25*4/42 = 100/42.
Tehát a számlálót osztjuk.
Mi a helyzet, ha nem osztható a számláló?
2/9 : 5 = ?
Bővítsük a törtet olyan alakúra, hogy alkalmazható legyen az előbbi szabály, azaz osztható legyen a számláló!
2/9 = 10/45
10/45 : 5 = 2/45.
Tehát: 2/9 : 5 = 2/45.
Még egy példa a szabály megfogalmazása előtt:
4/3 : 10 = 40/30 : 10 = 4/30.
Tehát: ha a számláló nem osztható az egésszel, akkor a nevezőt szorozzuk az egész számmal.
3/3 A kérdező kommentje:
kössz
2013. szept. 8. 13:03