Törtet egész számmal hogy kell osztani?

2013. szept. 8. 12:53
 1/3 anonim ***** válasza:
pl. (9/8)/7 = 9/(8*7)
2013. szept. 8. 13:01
 2/3 anonim ***** válasza:

Tört osztása egész számmal

Először az osztás egyik lehetséges esetét nézzük meg:


12/7 : 4 = 3/7, mert ellenőrizve: 4*3/7 = 12/7


100/42 : 25 = 4/42. Ellenőrzés: 25*4/42 = 100/42.


Tehát a számlálót osztjuk.


Mi a helyzet, ha nem osztható a számláló?


2/9 : 5 = ?


Bővítsük a törtet olyan alakúra, hogy alkalmazható legyen az előbbi szabály, azaz osztható legyen a számláló!


2/9 = 10/45


10/45 : 5 = 2/45.


Tehát: 2/9 : 5 = 2/45.


Még egy példa a szabály megfogalmazása előtt:


4/3 : 10 = 40/30 : 10 = 4/30.


Tehát: ha a számláló nem osztható az egésszel, akkor a nevezőt szorozzuk az egész számmal.

2013. szept. 8. 13:02
 3/3 A kérdező kommentje:
kössz
2013. szept. 8. 13:03