Matematika! Tört egész számmal való összeadása, kivonása?

Tudom,hogy elég gáz hogy megkérdezem hogy törtet egész számmal hogy adok össze,kivonok:( De mintha hirtelen elfelejtettem volna most nem jut eszembe.és sehol se tudom most hirtelen megnézni.például olyan hogy: egy ketted-(ből)hat.és akkor ezt úgy kell hogy a hatost szorzom a tört számlálójával vagy a nevezőjével?!pl: én úgy gondolom hogy akkor a 6-ost szorzom a nevezővel és így lesz hat ketted.nem így kell?! valaki gyorsan írja le hogy kell az összeadást meg a kivonást elvégezni ezzel a példával(egy ketted-hat és egy ketted+hat) ezt írja le valaki hogyan kell. Előre is köszönöm!
2011. máj. 7. 21:05
 1/9 anonim ***** válasza:
50%

Mivel a 6=12/2, így:


1/2 - 12/2 = -11/2


1/2 + 12/2 = 13/2


Cserébe áruld el, hány éves vagy?

2011. máj. 7. 21:19
 2/9 anonim ***** válasza:
91%

nem olvastam el, csak addig, hogy egy (1/2)-6.


(1/2)-6

1. lépés: közös nevező, ez esetben a 2

(1/2)-(12/2)


majd kivonod a számlálóból a másik számlálót.

-11/2

2011. máj. 7. 21:19
 3/9 Silber ***** válasza:
94%

Az a lényeg, hogy ha összeadni vagy kivonni akarsz tört számokkal, akkor a nevezőknek (alsó részeknek) meg kell egyezniük. Ha nem egyenlők, akkor nem tudsz velük számolni.

1/2-6

A hatot átírjuk úgy, hogy a nevezőjében kettes van.

1/2-12/6

A hat tört alakban felírva 6/1. Ha a számlálót és a nevezőt is megszorozzuk kettővel, akkor ugyanazt a számot kapjuk, csak más a számláló és a nevező értéke. De ugyanúgy hatot ér. Ezért 6/1=12/2.

Ha két szám nevezője megegyezik, akkör összevonhatjuk őket:

1/2-12/2=(1-12)/2

Vonjuk ki az 1-ből a 12-t:

-11/2=-5,5

2011. máj. 7. 21:20
 4/9 Silber ***** válasza:

1/2-12/6

Itt rontottam, a 12/6 helyett 12/2 van.

2011. máj. 7. 21:23
 5/9 A kérdező kommentje:
ok de én most nem úgy értem hogy 6/3 - 3/3 és akkor az=3/3 mert ezt én is tudom hanem pl: 4/5+5(és sima egész szám,nem tört) és akkor az átalakítva 25/5. mármint hogy az 5-öst(egész számot) megszoroztam a nevezővel(az 5-el) és így 25/5 de lehet hogy most is b×romságot írtam amúgy nem vagyok rossz matekból csak ezeket a "törté alakítsuk át az egész számokat"(4/5 + 5) állandóan elfelejtettem. 14/F
2011. máj. 7. 21:42
 6/9 A kérdező kommentje:
"Itt rontottam, a 12/6 helyett 12/2 van." na igen! így gondoltam hogy az egész számot(a sima hatost) átalakítjuk törté(12/2) és akkor utána elvégezzük!Kösz!tényleg már eszembe jutott.remélem többet nem felejtem el:)
2011. máj. 7. 21:45
 7/9 anonim válasza:
és ezt hogy végezzük el 3/7 ből -9 ? :)
2014. jan. 17. 12:28
 8/9 Silber ***** válasza:

3/7-(-9)=3/7+9

Mivel 9=63/7, így:

3/7+63/7=(3+63)/7=66/7

2014. jan. 17. 14:01
 9/9 anonim válasza:
KÖszi :)
2014. febr. 1. 08:07