Egy kocka egyik élét 50%-kal csökkentjük, a másik élét 50%-kal növeljük, a harmadik élét változatlanul hagyjuk. Hány százalékkal változik a felszín és a térfogat?


Kérlek titeket segítsetek nekem.NAGYON fontos lenne. köszönöm annak aki válaszolt.

Van még egy : Brigi pénzének 45%-a ugyanannyi, mint Kata pénzének 60%-a. Hány forintjuk van külön-külön, ha kettejük pénzének a különbsége 6300 FT?


2009. okt. 31. 15:16
 1/1 anonim ***** válasza:

A kocka mindhárom éle a. A térfogata a^3, a felszíne 6*a^2. Ha az egyik élét 50%-kal csökkentjük, akkor 0,5*a lesz, a másik pedig 1,5*a. A képlet tehát úgy módosul, hogy: V=0,5*a*1,5*a*a, ezt elvégezve: 0,75*a^3. A felszín pedig a téglatest felszínképletével számolható: A=2*(0,5a*1,5a+0,5a*a+1,5a*a)=5,5a^2. A százalékszámítást már meghagyom neked, az annyira nem nehéz.

A másik: Brigi pénze B, Katáé K mennyiségű. Brigi pénzének 45%-a 0,45B, Kata pénzének 60%-a 0,6K. Ezt behelyettesítve: 0,45B=0,6K. Brigié valószínűleg több, hiszen annak csak a 45%-át kell venni, hogy ugyanazt az értéket kapjuk, ezért: B-K=6300, ebből következően: B=K+6300. Ezt írjuk be az előző egyenletbe: 0,45(K+6300)=0,6K. Innentől megint rád bízom, mert nem olyan vészesen nehéz kiszámolni.

2009. okt. 31. 15:28