100 g viz 20 Celsius fokon 144 g kalium-jodidot old. A telitett oldat surusege 1,73 g/cm3. Mennyi a telitett oldat mol/dm3-es koncentracioja?


2013. aug. 26. 05:48
 1/2 anonim ***** válasza:

A koncentráció a c=n/V képlettel számítható. Kell tehát az oldat térfogata és az oldott anyag mennyisége molban.


Az oldat összes tömege 100+144 = 244 g. Ennek térfogatát a sűrűség segítségével számíthatom ki: V = m/ró = 244/1,73 = 141 cm3 = 0,141 dm3.


Az oldott anyag mennyisége grammban ugye 144 g. A kálium-jodid moláris tömege M = 39+127 = 166 g/mol. n=m/M = 144/166 = 0,8675 mol.


Ebből a két adatból jön ki a koncentráció: c = n/V = 0,8675/0,141 = 6,15 mol/dm3.

2013. aug. 26. 12:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszi :)
2013. aug. 26. 22:33