Szervusztok!

Szeretném kiszámolni egy függvény maximumát, viszont elakadtam vele. Kérlek segítsetek.

Az első deriváltat 0-ra rendeztem és sin(2x) = 2x -et kaptam, viszont nem tudom, hogy ebből x-re hogyan kapok eredményt, ami sejtésem szerint x=0 lesz. Viszont ha 0, akkor nem tudok behelyettesíteni a második deriváltba, mert a nevezőben a sin és tg érték 0 lenne, viszont az elvben nem lehet.

Kérlek szépen, segítsetek.

Előre is köszönöm szépen.


[link]


2013. aug. 8. 12:58
 1/4 anonim ***** válasza:

A sin(2x)=2x-nek egy megoldása van, a 0. A legegyszerűbb, ha grafikusan oldod meg az egyenletet.


Egy gyököt elveszítettél, mert az első derivált rendezésekor valószínűleg sin x-el osztottál. Ilyenkor szerencsésebb, ha egy oldalra rendezel, 0-ra, ott kiemeled a sinx-et. sinx (sinxcosx-x) lesz, emyleikből az egyik ugye 0. Most ez sem ad másik eredményt egyébként, csak a későbbi okulás miatt írom. (sin x=0 szintén 0).


Az elején pedig nem ártott volna kikötni, hogy 3tgx nem 0, hiszen nem osztunk 0-val. Innen sejthető, hogy miért nem jutsz érdemi eredményre, pedig egyébként a levezetés helyes.


Csak lokális szélsőértéke van:


[link]

2013. aug. 8. 14:07
 2/4 A kérdező kommentje:

Kösezönöm a választ, viszont sajnálatos módon nem jutottam előrébb.

Lokális maximumot hogy tudom akkor kiszámolni?

2013. aug. 8. 15:08
 3/4 anonim ***** válasza:

Lokális maximumszámítás lépései:


1. Egyszer deriválsz és df/dx=0 egyenletből meghatározod az x lehetséges szélsőérték helyeket.


2. Kétszer is deriválsz, az előjelből megállapítod hogy max/min hely -e a megállapított extremum hely.


3. Visszahelyettesítés az eredti f(x) fv.-be.


Az első két lépés ugye már megtörtént, tudjuk hogy x=0 a megoldás.


Most visszahelyettesítünk f helyére. És azt kapjuk hogy 0 osztva 0 -val.

Innentől kezdve a feladat határértékszámításba megy át:


A limesét kell venned x/(3tgx)-nek a 0 helyen.


Erre azt kapjuk, hogy 1/3. (Pl. L'Hospital módszerrel).


Tehát a válasz az, hogy a fv.-nek x=0 helyen y=1/3 maximuma van.


A megoldáshoz 2 fontos dolgot kell tennünk:


I. Tudjuk hogy az y= x/(3tgx) fv.-nek minden x=k*pi helyen szakadása van. (Ahol: k=0,1,2...)


II. A megoldás során felhasználtuk azt a tényt, hogy a fv.-nek ámbár sok szakadása van, de egy kitüntetett helyen, az x=0 helyen ez a szakadás megszüntethető, és meg is szüntettük. (Ott a helyettesítési érték 1/3).


Tehát a megoldás során az eredeti fv. értelmezési tartományát kiterjesztettük Df[x€{R}\{k*pi}|k=0,1,2...]-re, és ezen kiterjesztés figyelembe vételével adtuk meg a lok. max.-ot.

2013. aug. 8. 17:09
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Legközelebb legalább nem lesz ilyen problémám :)
2013. aug. 8. 18:48