A sejtésem az, hogy nem lehetséges, csak nem sikerül bebizonyítani.2013. aug. 5. 20:42
1/3 anonim válasza:
Feladat annak belátása, hogy nem létezik két (a és b) racionális szám, hogy a fenti állítás teljesüljön. Használd az indirekt bizonyítás elvét. Tegyük fel, hogy mégis igaz lenne az állítás. Ekkor mindkét oldalt köbre emelve, kapjuk, hogy a négyzetgyök(2) felírható egy kétváltozós törtfüggvény segítségével, aminek ÉK-e viszont racionális. Ellentmondást kaptunk, tehát a sejtésed igaz. Sz. Gy.
2/3 bongolo válasza:
(a + b√2)³ = 2
a³ + 3a²b√2 + 6ab² + 2b³√2 = 2
√2(3a²b + 2b³) = 2 - a³ - 6ab²
√2 = (2 - a³ - 6ab²)/(3a²b + 2b³)
A jobb oldal racionális, ezért nem teljesülhet az egyenlőség.