Ha a és b racionális számok, előállhat-e hogy a + b * négyzetgyök (2) = köbgyök (2)?

A sejtésem az, hogy nem lehetséges, csak nem sikerül bebizonyítani.
2013. aug. 5. 20:42
 1/3 anonim ***** válasza:
Feladat annak belátása, hogy nem létezik két (a és b) racionális szám, hogy a fenti állítás teljesüljön. Használd az indirekt bizonyítás elvét. Tegyük fel, hogy mégis igaz lenne az állítás. Ekkor mindkét oldalt köbre emelve, kapjuk, hogy a négyzetgyök(2) felírható egy kétváltozós törtfüggvény segítségével, aminek ÉK-e viszont racionális. Ellentmondást kaptunk, tehát a sejtésed igaz. Sz. Gy.
2013. aug. 6. 13:15
 2/3 bongolo ***** válasza:

(a + b√2)³ = 2

a³ + 3a²b√2 + 6ab² + 2b³√2 = 2

√2(3a²b + 2b³) = 2 - a³ - 6ab²

√2 = (2 - a³ - 6ab²)/(3a²b + 2b³)


A jobb oldal racionális, ezért nem teljesülhet az egyenlőség.

2013. aug. 6. 13:16
 3/3 bongolo ***** válasza:
Egyszerre írtunk :)
2013. aug. 6. 13:16