Hogy kell megoldani ezt a fizikafeladatot?


Kép: [link]


Levezetésnek is örülnék, de elsősorban az lenne a lényeg, hogy megértsem, mit miért kell csinálni.

Köszönöm!


2013. jún. 26. 15:07
 1/7 Direstar válasza:
az elsőnél sztem nyomatékot kell számolni, a második passzolom
2013. jún. 26. 15:37
 2/7 anonim ***** válasza:

Az első egy igen egyszrű súlypontszámítás:

Felveszel egy koordinátarendszert (célszerűen az origó valamelyik vége a rúdnak).


És akkor: Xs=szumma(mi*xi)/szumma(mi)


A b részben pedig a tehetetlenségi nyomatékokat kell ugye számolnod, abból a foegási energia már gyerekjáték:

(0.5 teta*omega^2)


A tehetetlenségi nyomatékokhoz, az 1. lépésed, hogy a súlyponton átmenő tengelyre határozod meg (addícióval).


2. Lépésed a Steiner-tétel alkalmazása, szépen eltológatod a forgástengelyt, és lesz ugye egy +mi*t^2 ún. Steiner növelőtag.

(Ezt gondolom ismered).


A második példában a térfogatáramod adott. (Q=deltaV/deltaTt)).


Itt a kontinuitási egyenletet kell alkalmaznod, feltételezve, hogy a vér-mint folyadék, összenyomhatatlan, tehát:


A1*v1=A2*v2


Az Ai keresztmetszetek ugye, amik változnak, persze mivel átmérő adott, így négyzetes alakú s képlet:


d1^2*v1=d2^2*v2


Remélem, így már világos a gondolatmenet.

2013. jún. 26. 17:56
 3/7 anonim ***** válasza:

És persze, még a kontinuitást össze kell vetni a Bernoulli-egyenlettel, ebből is neked a veszteségmentes egyenlet kell.

Illetve tovább egyszerűsödik az egész, mert a statikus tagok is kiesnek.

2013. jún. 26. 17:59
 4/7 A kérdező kommentje:
A Steiner növelőtag nem ismerős, ilyet szerintem nem vettünk. A második feladatban a d1,d2 az az átmérő?
2013. jún. 26. 18:32
 5/7 anonim ***** válasza:

Persze, hogy az átmérő, erre utaltam is.

Ugye d^2*pi/4 a kersztmetszet.


Steiner-tétel néven tudsz utánanézni.


De röviden: Sulyponti tengelyről, tőle t távolságra lévő tengelyre a nyomaték:


Jt=Js+m*t^2


Ahol: Jt=Sulyponti tengelytől t távolságra lévő tengelyre a nyomaték.


Js=sulyponti tengelyre a tehetetlenségi nyomaték.


m*t^2=Steiner tag.

2013. jún. 26. 18:38
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már érthető!
2013. jún. 26. 19:00
 7/7 anonim ***** válasza:
ez hanyadikos anyag?
2013. okt. 12. 22:18