163/B.
Egy 70 kg tömegű pilóta a 360 km/h sebességű repülőgépet függőleges síkban 200 m sugarú körpályán vezeti.
Mekkora nyomóerő hat a pilótára a pálya legalsó, illetve legfelső pontjában?
Megoldás: 4200 N, 2800 N
(Moór Ágnes: Középiskolai fizikapéldatár)
2012. okt. 7. 12:40
1/2 anonim válasza:
v=100 m/s, m=70 kg r=200m
legalsó pontban:
Fny-m*g=m*v^2/r ---->Fny=m*(g+v^2/r)=70*(10+10000/200)=4200 N
legfelső pontban:
Fny+m*g=m*v^2/r--->Fny=m*(v^2/r-g)=70*(50-10)=2800 N
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2012. okt. 7. 12:54