163/B.


Egy 70 kg tömegű pilóta a 360 km/h sebességű repülőgépet függőleges síkban 200 m sugarú körpályán vezeti.

Mekkora nyomóerő hat a pilótára a pálya legalsó, illetve legfelső pontjában?


Megoldás: 4200 N, 2800 N


(Moór Ágnes: Középiskolai fizikapéldatár)


2012. okt. 7. 12:40
 1/2 anonim ***** válasza:

v=100 m/s, m=70 kg r=200m

legalsó pontban:

Fny-m*g=m*v^2/r ---->Fny=m*(g+v^2/r)=70*(10+10000/200)=4200 N

legfelső pontban:

Fny+m*g=m*v^2/r--->Fny=m*(v^2/r-g)=70*(50-10)=2800 N

2012. okt. 7. 12:52
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2012. okt. 7. 12:54