Egy lift mennyezetéhez rögzített L=70 cm hosszú fonálon függő kis golyó egyenletes mozgás végezve úgy mozog, hogy a fonál a függőlegessel 26 fokos szöget zár be, miközben a lift lefelé 3 méter per secundum négyzet (négyzetet nem bírok a géppel írni, azért írtam így) gyorsulással halad.

Határozzuk meg a körülfordulás idejét!


Légyszi, írjátok le a számolási menetet is, hogy értsem, miért így van. Egyébként ez milyen nehézségű példa?

Köszi


2012. okt. 7. 11:35
 1/2 anonim ***** válasza:

A kis golyóra kell felírni a függőleges és a vízszintes irányú mozgásegyenleteket:


A golyóra hat az mg és K kötélerő.

A golyó gyorsulása lefelé most a(y)=3m/s^2 (ami nulla szokott lenni), vízszintesen meg a(cp) centripetális gyorsulás.


Függőlegesen: (1) ma(y)=mg-K*cos(26°)

Vízszintesen: (2) ma(cp)=K*sin(26°)


K-t kifejezzük (2)-ből és behelyettesítjük (1)-be.

Itt a K és az a(cp) az ismeretlenek, m pedig ki fog esni:


ma(y)=mg-ma(cp)*ctg(26°)


a(y)=g-a(cp)*ctg(26°)


a(cp)*ctg(26°)=g-a(y)


a(cp)=(g-a(y))*tg(26°)


Behelyettesítve (g=9,81-gyel): a(cp)=3,32


Mármost a(cp)=r*omega^2, ahol omega=2PI/T


Itt r=L*sin(26°)=0,307 m


Ezekből omega=3,289 ==> T=1,91 sec


Remélem, jól is számoltam...

2012. nov. 1. 14:49
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen, értem, köszönöm :D
2012. nov. 4. 10:34