Matek feladat! Nagyon fontos! Trigonometria! Számítsuk ki a következő kifejezés pontos értékét?


(1-cos15°)x(1+sin75°)+cos75°xcos15°xctg15°

A megoldás 1 lesz, de nem értem, nem tudom hogyan jön ki. Valaki elmagyarázná? Előre is köszi.


2013. jún. 11. 15:50
 1/4 anonim ***** válasza:

cosα=cos(90°-α),

ezért

cos15°=sin75°.

Tehát az első tag:

(1-cos15°)*(1+sin75°)=(1-sin75°)x(1+sin75°)=1-(sin75°)^2.

A második tagban

ctg15°=cos15°/sin15°

és

cos75°=sin15°,

ezért

cos75°*cos15°*ctg15°=sin15°*cos15°*cos15°/sin15°=

=(cos15°)^2=(sin75°)^2.

Tehát az összeg:

1-(sin75°)^2+(sin75°)^2=1.

2013. jún. 11. 16:00
 2/4 anonim ***** válasza:

Az első sor természetesen

cosα=sin(90°-α),

bocs az elírásért.

2013. jún. 11. 16:03
 3/4 anonim ***** válasza:

Addíciós tételeket tanultatok? Mert annak segítségével meg lehet oldani

Pl (cos15)=(cos45-30)= cos45*cos30 + sin45*sin30= 1/√2 * √3/2 + 1/√2 * 0,5 (ha minden igaz így van a képlet)

Szivesen végigszámolgatom ha rémlik hogy tanultatok ilyet, de ha nem akkor felesleges, úgyse hiszi el a tanár h te csináltad :D

2013. jún. 11. 16:05
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat, sajnos addíciós tételt nem tanultunk. Mennek a zöld kezek :)
2013. jún. 11. 16:10