A dunántúli-középhegység. A hegyvidék melyik részére vonatkoznak az alábbi állítások?
- a középhegység legidősebb tagja:
- mészkövét díszítőkőnek használják;
- a dunára leszakadó hegység belsejében barlangok vannak:
- a hegyvonulat a legmagasabb csúcsa itt található:
- kőzetanyaga alapján az Északi-középhegységhez tartozik:
- a balatonnal párhuzamosan futó vonulatai észak felé emelkednek:
- vulkáni tanúhegyek:
Melyik medencében találhatók?
1. kérdés:
A Velencei-hegység hazánk legrégebbi hegysége.
2. kérdés:
A Dunazug-hegység részei a Pilis, a Gerecse és a Budai-hegység. Mészkőből, dolomitból felépülő rögeik erősen töredezettek. A Pilis csúcsa a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontja. A Gerecse mészkövét díszítőkőnek használják. Ez a piszkei vörösmárvány.
3. kérdés:
A Budai-hegység Dunára leszakadó lábánál, a budai termális vonalon hőforrások törnek fel. A hegység mélyében barlangok találhatók (pl. a Pálvölgyi-cseppkőbarlang).
4. kérdés:
A Dunazug-hegység részei a Pilis, a Gerecse és a Budai-hegység. Mészkőből, dolomitból felépülő rögeik erősen töredezettek. A Pilis csúcsa a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontja.
5. kérdés:
A Duna kanyarulatában található Visegrádi-hegység tulajdonképpen az Északi-középhegység vulkáni vonulatának tagja. Attól csak a Duna áttörési völgye, a Visegrádi-szoros választja el.
6. kérdés:
/Ez lehet az emelkedő szint/
A Bakonyvidék legnagyobb része főként mészkőből, dolomitból épül fel. Legnyugatibb tagja a Keszthelyi-hegység. A Bakonynak a Balaton partjától törésvonalakkal elválasztott, emelkedő szintjei: a Balaton-felvidék, a Déli-Bakony és az Északi-Bakony.
7. kérdés:
Legfiatalabb képződményei a Tapolcai-medence bazaltsapkás tanúhegyei.
A Keszthelyi-hegység és a Balaton-felvidék között található Magyarország egyik legszínesebb tája, a Tapolcai-medence. Egyes részei valaha a Balaton öblei voltak. Jellegzetes arculatát ma a kúp és csonka kúp alakú tanúhegyek adják: oszloposan elváló bazaltorgonáikkal, kőfolyásaikkal*. Legnagyobb közöttük a Balatonhoz legközelebb álló Badacsony és a tőle ÉNy-ra fekvő Szent György-hegy. A vulkáni lejtőket ma a szőlősorok, támfalak, dűlőutak, pihenők mediterrán hangulatú tájjá varázsolják. Az itt termesztett szőlőből készülnek a híres badacsonyi borok.
Ne haragudj, de ebben olyan kérdések is vannak, amihez még olvasni sem kell, csak ránézni a térképre.
Egyébként meg járjál túrázni, aközben sok mindent megtanul az ember, pl. amikor felmászol a Pilisre, fogod tudni, hogy ez a Dunántúli-középhegység csúcsa. :-)
Off
Hát igen. Én is így gondoltam, mikor olvastam a kérdést.
A másik pedig, hogy ezt, mint a példa mutatja, egyetlen kattintással meg lehet találni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!